Dünya

FED enflasyonu düşürmek için faizde yüksek artış yapmanın risklerine değindi

ABD Merkez Bankası Federal Rezerv, enflasyon ve faiz oranlarında yüksek artış gibi olumsuz bir sürprizin, özellikle buna ekonomik faaliyetteki düşüşün eşlik etmesi durumunda finansal sistemi olumsuz yönde etkileyebileceğine dikkat çekti.

ABD Merkez Bankası Federal Rezerv yaptığı açıklamada, yeni enflasyon şoklarını kontrol altına almak için faiz oranlarındaki keskin bir artışın Amerikan ekonomisi için bir risk oluşturacağını belirtti ve ABD finansal piyasalarındaki ticaret koşullarının aniden kötüleşeceğine dair "normalden daha yüksek" bir olasılık olduğunu bildirdi. 

FED'in mayıs ve kasım aylarında yılda iki kez yayınlanan finansal istikrar raporunda, enflasyon ve faiz oranlarında yüksek artış gibi olumsuz bir sürprizin, özellikle buna ekonomik faaliyetteki düşüşün eşlik etmesi durumunda, finansal sistemi olumsuz yönde etkileyebileceğine dikkat çekti.

FED, bu durumda işletmelerin daha yüksek oranda iflaslar ve diğer finansal sıkıntılarla karşı karşıya kalabileceği konusunda uyardı. 

Banka, "Faiz oranlarındaki keskin bir artış, daha yüksek oynaklığa, piyasa likiditesine yönelik streslere ve riskli varlıkların fiyatlarında büyük bir düzeltmeye yol açabilir ve potansiyel olarak bir dizi finansal aracıda kayıplara neden olabilir" dedi. 
Kaynak: Wall Street Journal

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın