Dünya

Amerikalı uzman açıkladı: Esrar kalıcı beyin hasarı yapıyor, şizofreniye yol açıyor

Harvard Tıp Fakültesi psikobiyoloji profesörü Bertha Madras'a göre, esrarın sağlığa yaygın olarak inanılandan çok daha ciddi etkileri var.

1960'larda esrar içen gençler karşı kültürün bir parçası olarak görülse de bugün Batı'da esrar kültürü ana akım haline dönüştü.

ABD’de 2022'de yapılan bir anket, 19 ila 30 yaşlarındaki Amerikalıların %28,8'inin bir önceki ay içinde esrar kullandığını ortaya çıkardı; bu, içilen sigaranın üç katından fazlaydı. 35 ila 50 yaş arasındakilerin %17,3'ü bir önceki ayda esrar kullanmışken, %12,2'si sigara kullanmıştı.

ABD’de esrar konusunda önde gelen bir uzman olan Bertha Madras, esrarın psikiyatrik bozukluklara, kalıcı beyin hasarına ve diğer ciddi zararlara neden olduğunu açıkladı.

Harvard Tıp Fakültesi psikobiyoloji profesörü Bertha Madras'a göre, esrarın sağlığa yaygın olarak inanılandan çok daha ciddi etkileri var.

Wall Street Journal gazetesinin Madras’la önceki gün yaptığı röportajda, bilim insanı esrarın şizofreniye neden olabileceğine dair artan kanıtlar olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz yıl yaklaşık 6,9 milyon Danimarkalının 1972 ile 2021 yılları arasındaki sağlık geçmişini inceleyen geniş çaplı bir araştırma, esrar bağımlısı olmayan genç erkeklerin şizofreni teşhislerinin yüzde 30'a varan oranda önlenebileceğini tahmin etti.

Esrar kronik psikoz gelişimine en çok neden olan uyuşturucular arasında

Esrarın genellikle daha tehlikeli olarak algılanan birçok uyuşturucudan daha kötü etkileri olduğunu kaydeden Madras, "Diğer güçlü keyif verici uyuşturucuları kullananlarda çok daha düşük oranlarda kronik psikoz gelişiyor" dedi.

Profesöre göre araştırmalarda sağlıklı gönüllülere esrarın etken maddesi Hint keneveri (THC) verildiğinde geçici psikoz semptomları gelişiyor. Ve eğer bu kişiler antipsikotik bir ilaçla tedavi edilirse, bu belirtiler ortadan kalkıyor.

Prof. Madras, ABD’de esrarın tehlikeli uyuşturucular sınıfı Çizelge I'den Çizelge III'e alınmasının teklif edildiğini hatırlatarak, bunun "muazzam bir hata olacağını" düşündüğünü belirtti ve "Bu siyasi bir karar, bilimsel değil. Ve bu trajik bir durum" dedi.

ABD’de esar, eroin ve LSD gibi ağır uyuşturucular Çizelge I kapsamında sınıflandırılıyor. Çizelge I’de bulunan uyuşturucuları bulundurmak, üretmek, dağıtmak veya satmak suç sayılıyor ve bu uyuşturucular tıbbi kullanım için yasal olarak reçete edilemiyor.

Esrarı Çizelge III sınıfındaki uyuşturuculara taşımak ise maddenin tıbbi kullanıma izin verecek ve kötüye kullanım potansiyeli daha düşük olan ketamin, kodeinli Tylenol ve testosteron etkisini taklit eden diğer uyuşturucularla esrarı aynı sınıfa koyacak. Çizelge III’tekiler ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nin (FDA) ve ABD Uyuşturucuyla Mücadele İdaresi'nin (DEA) ön onayına göre kayıtlı bir eczanenin tesciline tabi olarak reçeteyle temin edilebilir. Ancak teklifin kabulü ile esrarın Çizelge III altında yeniden sınıflandırılması, esrarın artık "yasal" olacağı anlamına gelmeyecek.

Gazete haberinde ABD’de esrar ve kumarın devlet tarafından yasallaştırılmasının, günümüzde iktidarların amacının halka yardım etmekten çok halktan vergi almak olduğunu kanıtladığı yorumunu yaptı.

Kaynak: Wall Street Journal

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın