Dünya

Endonezya, Suriye ve Türkiye'den kaynak toplayarak IŞİD’e gönderen ağa yaptırım

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi (OFAC), IŞİD’in (İslam Devleti terör örgütü) Endonezya, Suriye ve Türkiye üzerinden faaliyet yürüten ve beş mali aracıdan oluşan bir ağa yaptırım uygulandığını açıkladı.

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi (OFAC), IŞİD’in (İslam Devleti terör örgütü) Endonezya, Suriye ve Türkiye üzerinden faaliyet yürüten ve beş mali aracıdan oluşan bir ağa yaptırım uygulandığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, yaptırım uygulananlar, aşırılık yanlılarının Suriye’ye ve IŞİD’in faaliyet gösterdiği diğer bölgelere seyahatini kolaylaştırmak ve IŞİD’in Suriye’de bulunan mülteci kamplarındaki faaliyetlerini desteklemekle suçlandı.

Bakanlık bu ağın, Endonezya ve Türkiye’den kaynak toplayarak IŞİD’in yabancı savaşçılarına gönderdiğini bildirdi.

Kaynakların bir kısmı mülteci kamplarındaki çocukların kaçırılıp IŞİD'e çocuk asker olarak alınması için kullanılmış

Bu kaynakların bir kısmının kamplardan çocuk kaçırmak ve çocukları potansiyel savaşçı olarak kullanmak amacıyla kullanıldığı belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Suriye’deki mülteci kamplarının sakinleri arasında IŞİD tarafından yerlerinden edilenlerin yanı sıra IŞİD üyeleri, destekçileri ve ailelerinin de yer aldığı belirtildi. Açıklamada, ‘‘40’tan fazla ülkeden IŞİD sempatizanları, örgütün yeniden güç kazanması için bu kamplarda kalan IŞİD’le bağlantılı bireylere para gönderiyor’’ denildi.

Para transferleri ‘Hawala’ yöntemi ile yapılmış

Bakanlık, Suriye’nin kuzeyindeki en büyük mülteci kampı El Hol’de çoğu kadın ve çocuk yaklaşık 70 bin kişinin kaldığını bildirdi.

‘‘IŞİD destekçileri sadece El Hol’a gayrıresmi bir para transferi mekanizması olan ‘hawala’ ile ayda 20 bin dolar gönderdi’’ denilen açıklamada, bu kaynakların büyük kısmının Suriye dışından veya Türkiye gibi komşu ülkeler üzerinden gittiği kaydedildi.

Bakanlık, IŞİD’in 2019’dan bu yana yandaşlarını El Hol’dan Suriye’deki İdlib, Deyrizor, Rakka gibi bölgelere kaçırdığını kaydetti, bu kaçırmaların büyük kısmında hedefin çocuklar olduğunu ve çocukların örgütte savaşmaları için yetiştirildiklerini aktardı.

Listede yer alan isimlerin Dwi Dahlia Susanti, Rudi Heryadi, Ari Kardian, Muhammad Dandi Adhiguna ve Dini Ramadhani olduğu açıklandı. Bu isimlerin ABD’deki mal varlıkları donduruldu ve Amerikalıların bu kişilerle iş yapması yasaklandı.

Yaptırım uygulanan Dwi Dahlia Susanti’nin en azından 2017'den beri IŞİD'in finansal kolaylaştırıcısı olduğu ve diğer IŞİD üyelerine Endonezya, Türkiye ve Suriye'den para transferine yardım ettiği kaydedildi. 

Susanti, 2021'in başından itibaren, yerinden edilen kişilerin bulunduğu kamplardaki bireylere fon sağlamak için Endonezya'dan Suriye'ye de para transferlerini kolaylaştırdı. Bazı durumlarda, bu ödemeler genç çocukları kamplardan çöle kaçırmak için kullanıldı, çocuklar burada IŞİD'in yabancı askerleri tarafından karşılandılar ve muhtemelen çocuk savaşçı olarak işe alındılar.

Kaynak: ABD Hazine Bakanlığı

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın