Özel Haber

Covid hastaları: Acilen ikinci bir pandemi hastanesi yapılmalı

Acil Durum Hastanesi'nde koridorlarda yığılmalar olduğu bildiriliyor.

Lefkoşa’daki Acil Durum Hastanesi’nde koridorlarda yığılmalar olduğu bildirildi.

Pandemi hastanesinde hemşirelerin ve doktorların çok büyük bir özveriyle çalışmasına karşın sağlık personelinin artan sayıdaki Covid-19 hastasına yetişmekte zorlandıkları aktarıldı.

Hastane koridorunda kötüden kısmen iyiye doğru sıralanan hastaların oda beklediği belirtilirken, Covid hastaları sonbaharda vakaların daha da artmasının beklendiğini ve yeni gelenler için mutlaka ayrı bir hastane yapılması gerektiğini söyledi.

Şu an için hastanede bir odada iki Covid hastası yatıyor.

Hasta sayısı arttıkça 'kahramanca' çalışan, yoğun ve yorgun hemşirelerin yeni hastalara yetişemeyeceğinden korkuluyor.

Mikro-Makro’nun temasta olduğu hastalar, acilen yeni bir pandemi hastanesi yapılması gerektiğini, vakaların artması beklenirken kapasitesinin üzerinde çalışan hastanenin ve personelinin artan vakalar karşısında yetersiz kalacağını söyledi.

Acil Durum Hastanesi’nde 100 yatak kapasiteli yatılı servisin yanında, 12 yatak kapasiteli acil servis ve 24 yataklı yoğun bakım ünitesi bulunuyor. Hastanede 34 doktor, 58 hemşire, 32 sağlık personeli ve 13 temizlik personeli hizmet veriyor.

KKTC Sağlık Bakanlığı’nın dün yayınladığı tabloya göre, Acil Durum Hastanesi’nde yatan hasta sayısı 107; yoğun bakımdaki hasta sayısı ise 14. Dünkü Covid-19 pozitif sayısı 183; tetkikleri devam eden hasta sayısı ise 118’dir.

: