Dünya

BP'nin CEO’su meslektaşlarıyla geçmiş ilişkilerinden ötürü istifa etti

Enerji devi BP’nin CEO'su Bernard Looney, 'meslektaşlarıyla kişisel ilişkiler' konusundaki iddiaların ardından aniden istifa etti.

Enerji devi BP’nin CEO'su Bernard Looney, 'meslektaşlarıyla geçmiş ilişkileri' nedeniyle, yılda 10 milyon sterlinlik işinden ayrıldı.

53 yaşındaki CEO, dört yıldan az bir süredir bu konumda görev yapıyordu. Bernard Looney yaptığı açıklamada, personelle kişisel ilişkiler konusunda "tamamen şeffaf" olmadığını itiraf etti.

Bernard Looney'nin İngiliz enerji devinin CEO'su olarak görevinden ayrılması, CEO’luğa atanmasından dört yıldan kısa bir süre sonra gerçekleşti.

Geçen yıl 10 milyon sterlinden fazla yıllık ücret, ikramiye ve diğer sosyal hakları ödenen CEO’nun ilişkilerin ayrıntılarını açıklamasını gerektiren şirket kurallarını ihlal ettiği belirtiliyor.

BP yaptığı açıklamada, CEO’nun “bugün şirkete, önceki açıklamalarında tamamen şeffaf olmadığını kabul ettiğini bildirdiği”ni, "tüm ilişkilerin ayrıntılarını vermediğini” “ve daha eksiksiz bir açıklama yapmak zorunda olduğunu kabul ettiği"ni duyurdu.


BP, ilk olarak Mayıs 2022'de Looney'nin şirketteki meslektaşlarıyla kişisel ilişkilerine ilişkin iddiaları ve şirket davranış kuralları ihlalini değerlendirmeye aldığını ve incelediğini açıkladı.

Bu inceleme sırasında CEO, göreve gelmeden önce meslektaşlarıyla az sayıda da olsa ilişkiye girdiğini söyledi. Looney'nin şirket davranış kurallarını ihlal etmediği sonucuna varıldı.

BP Yönetim Kurulu, geçmiş kişisel ilişkilerin ve gelecekteki davranışlarının ifşası konusunda Bernard Looney tarafından güvence verilmesini istedi. CEO da bu güvenceyi verdi. Ancak son zamanlarda benzer nitelikte başka iddialar da yapıldı. Ve CEO hakkında şirket harici bir hukuk müşavirinden destek alınarak tekrar inceleme başlatıldı.

BP’nin sözcüsü, “Şirketin güçlü değerleri var ve Yönetim Kurulu, şirketteki herkesin bu değerlere uygun davranmasını bekliyor. Özellikle tüm liderlerin rol model olarak hareket etmeleri ve başkalarının güvenini kazanacak şekilde iyi bir muhakeme yapmaları beklenir. Bay Looney'e yapılacak herhangi bir ücret ödemesiyle ilgili henüz bir karar verilmedi" dedi.

114 yıllık şirket BP'ye, Mali İşler Müdürü Murray Auchincloss, geçici olarak CEO olarak atandı.

Looney, 1991 yılında 21 yaşında bir mühendis olarak BP’ye katıldı ve tüm kariyerini BP'de geçirdi.

İrlandalı Looney, bir lider olarak, önceki bazı yöneticilerden daha ulaşılabilir bir kişilik sergilemeye çalıştı. Şubat 2022'de Financial Times'a verdiği röportajda, "Patronun kahraman olduğu ve patronun her şeyi bildiği ve hiçbir şeyin kendisine işlemez göründüğü günler... Bence o günler bitti" demişti.

BP geçtiğimiz günlerde, enerji fiyatlarının Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından görülen en yüksek seviyelerden düşmesinin ardından, mali yılının ilk yarısında kârlarında büyük bir düşüş kaydetti.

Petrol ve gaz devi, nisan-mayıs ve haziran ayını kapsayan üç ay boyunca 2,5 milyar doların (2 milyar sterlin) biraz üzerinde net kâr bildirdi.

Bu rakam, bir önceki üç ayda elde edilen 5 milyar dolarlık (4 milyar sterlin) kârın yarısıydı ve geçen yılın aynı döneminde kazanılan 8,45 milyar dolar (6,5 milyar sterlin) kâra göre oldukça düşüktü.
Kaynaklar: Sky News - Financial Times

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın