Dünya

Batan sabit coin TerraUSD ve Luna’nın kurucu ortağına kırmızı bülten çıkarılıyor

Güney Kore Savcılığı Terraform Labs'ın kurucu ortağı Do Kwon aleyhine kırmızı bülten yayınlamasını talep etti.

Güney Koreli savcılar, Interpol'den, çöken sabit coin operatörü Terraform Labs'ın kurucu ortağı Do Kwon aleyhine kırmızı bülten yayınlamasını talep etti. 

Savcılar Do Kwon'un 40 milyar dolarlık TerraUSD ve luna kripto para biriminin batmasıyla ilgili açılan soruşturmada iş birliği yapmayı reddettiğini kaydetti.

Terraform Labs'ın kurucu ortağının Güney Kore’deki ofisini kapattığı ve nisan ayı sonunda Singapur'a gittiği belirtilirken, Singapur Do Kwon'un şu anda ülkede olmadığını ancak Güney Kore yetkililerinin başlattığı soruşturmaya yardımcı olacağını açıkladı.

Güney Kore savcıları Kwon'u ve şirketini 81 yatırımcıyı aldattığı iddiaları üzerine mali dolandırıcılıkla suçluyor.

Do Kwon ise iddiaları reddetmeye devam ediyor ve pazar günü Twitter'dan, “iletişim kurmaya ilgi gösteren herhangi bir devlet kurumu ile tam bir iş birliği içindeyiz ve saklayacak hiçbir şeyimiz yok. Kendimizi birden fazla yargı alanında savunma sürecindeyiz” ifadelerini kullandı; “önümüzdeki birkaç ay içinde gerçeği açıklamayı dört gözle bekliyoruz" diye yazdı.

Terra, Three Arrows Capital hedge fonu ve kripto borç veren Celsius da dahil olmak üzere bir dizi batıştan sonra kripto para birimlerinde çok daha güçlü risk yönetimine duyulan ihtiyaç arttı.

TerraUSD algoritmik stabil coin ve kardeş markası Luna'nın patlaması, para politikasını sıkılaştırmaktan zaten sarsılan kripto piyasalarında büyük kayıplara yol açtı. Terraform Labs bağlantılı toplam kaybın 60 milyar dolara kadar çıktığına yönelik yorumlarla birlikte, Güney Kore'de kriptoya yapılan yatırımlardaki daha önceki coşku yerini artan bir küçümsemeye bıraktı.
Kaynaklar: Financial TimesBloomberg

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın