Özel Haber

Başsavcılığın 8 tanığıyla Tekin Arhun davası Ağır Ceza’da başlıyor

2014’de Polis dava okumuş; Başsavcılık yıllar sonra, 2021’de dava açmıştı!

Yıllar önce inşaat şirketi Kascon Ltd.’nin Polis’e yaptığı bir şikâyetle soruşturulmasına başlanan, senelerce Başsavcılık’ta soruşturulmaya devam edilen, 2021’de açılan ve 2022’de Ağır Ceza’ya havale edilen bir dava, 2024 yılında nihayet görülmeye başlanacak!

‘Banka sahibi’ Tekin Arhun’un iki sanıktan biri olduğu, resmi evrakta sahteleme davasının Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen bugünkü duruşmasında, Başsavcılığın 8 tanığına tanık celbi çıkartılmasına direktif verildi.

Davada, Bakanlar Kurulu kararıyla, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ne (ODTÜ) bağlı EBİ A.Ş tarafından yapımı kontrol edilen Bafra Turizm Bölgesi Arıtma Tesisleri inşaatına ilişkin EBİ'nin hazırladığı raporun Tekin Arhun tarafından sahtelendiği iddia ediliyor. 

Kascon Ltd. ve Arhun’un o zamanki inşaat şirketi arasındaki bir davada, Arhun’un Kascon’a olan borcunu ödememek için raporun 3. sayfasının sahtelediği ileri sürülmüş, sahtelenen rapor bizzat sanık 2 Tekin Arhun tarafından alacak verecek davasında Mahkeme’ye sunulmuştu. Arhun söz konusu davayı kaybetmiş ve Kascon Ltd’ye 183 bin 884 sterlin ödemesine ve bu meblağ üzerinden 5/12/2013’den itibaren tamamen tediyeye yasal faiz uygulanmasına emir ve hüküm verilmişti.

Raporun sahtelenmiş olduğu iddiasıyla Polis’e Kascon Ltd.’nin yaptığı şikâyet sonucu başlayan Polis soruşturması neticesinde 2014 yılında Polis’in iki sanığa dava okuduğu belirlenmişti. Ancak Başsavcılık’ta eski savcı Ergül Kızılokgil’in soruşturmasını yürüttüğü dosyada, davanın açılması tam 7 sene beklemişti.

Dava Ağır Ceza’ya havale edildikten sonra Tekin Arhun’un avukatları Yüksek Mahkeme’ye 3 kez başvurarak davanın reddini istemiş ancak Yüksek Mahkeme her seferinde başvuruları reddetmişti.

25 Nisan’da itham edilecek sanıklar Turgut Bora Muslu ve Tekin Arhun’un yagılanmasında, Başsavcılığın ilk 8 tanığı sırasıyla, Lefkoşa Mukayyitliği’nden Barçın Acar ve Mehmet Ali Bayar, Polis memuru Emre Daşdan, Polis memuru Gülhan Menteş, Turizm Bakanlığı eski sekreterlerinden Gonca Gül Okay Özsoy, Polis eski memuru Umut Kulle, ODTÜ EBİ A.Ş. eski koordinatörü Fahri Kaya ve Polis memuru Ömer Taşbel olacak. 

25 Nisan’da başlayacak davanın duruşmalarına 26 Nisan’da devam edilecek.

Davayı Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde Füsun Cemaller (Başkan), Kıdemli Yargıç Vedia B. Barkın ve Yargıç Tutku Candaş’tan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti görüyor. 

Başsavcılığı Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz; sanık 1 Bora Turgut Muslu’yu avukat Süleyman Dolmacı; sanık 2 Tekin Arhun’u avukatlar Kıvanç Rıza, Serhan Çınar ve Muhabbet Mevsimler temsil ediyor.

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya iletisim@mikro-makro.net’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın