Kıbrıs

Anastasiadis hakkındaki yolsuzluk soruşturması başlıyor

Deneyimli Avustralyalı avukat Gabrielle Louise McIntyre, Kıbrıslı Rum araştırmacı gazeteci Makarios Drousiotis'in 'Mafya Devleti' kitabında dile getirilen Nikos Anastasiadis aleyhindeki iddiaları araştırmayı ve söz konusu şikâyet için teftiş görevlisi olmayı kabul etmişti...

Güney Kıbrıs’ta Bağımsız Yolsuzlukla Mücadele Kurumu, eski cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis aleyhindeki şikâyetlerin soruşturulmasına yakında başlanacağını açıkladı. 

Kurum, soruşturmayla ilgili olarak tutulan Avustralyalı uzmanın çalışmalarına yardımcı olacak üç Kıbrıslı Rum avukatın belirlenmek üzere olduğunu bildirdi.

3 Kıbrıslı Rum avukatın açıklanmasından sonra soruşturmanın hızlı bir şekilde ilerlemesi bekleniyor.

Deneyimli Avustralyalı avukat Gabrielle Louise McIntyre, Kıbrıslı Rum araştırmacı gazeteci Makarios Drousiotis'in "Mafya Devleti" kitabında dile getirilen Nikos Anastasiadis aleyhindeki iddiaları araştırmayı ve söz konusu şikâyet için teftiş görevlisi olmayı kabul etmişti.

Şeffaflık Komiseri Haris Pogiatzis ve Bağımsız Yolsuzlukla Mücadele Kurumu'ndaki yakın çalışma arkadaşlarının yardımcı Kıbrıslı Rum avukatlara önceki gün ulaştığı bildirildi.

Son seçim döneminde cumhurbaşkanı adaylarından Andreas Mavroyannis tarafından Anastasiadis hakkındaki iddialar hakkında Yolsuzlukla Mücadele Kurumu'na bir şikâyet yapılmıştı.

Kurum daha önce soruşturmayı yürütmesi için Yunan avukatlarla görüşmüş ancak gazeteci Drousiotis geçen kasım ayında çalışmalarının İngilizceye çevrileceğini bildirdiği için soruşturmayı yürütmek üzere üçüncü bir ülkeden bir uzmanla anlaşmak mümkün hale gelmişti.

Bağımsız Yolsuzlukla Mücadele Kurumu ile nihai anlaşmadan önce, McIntyre'in kitabı İngilizce olarak okuduğu ve soruşturmaya liderlik etmeye istekli olduğunu beyan ettiği bildirildi.

Kıbrıs Rum basınında Avustralyalı uzmanın ücretinin her iş günü için 800 euroya çııkması, çalışmalarına üç Kıbrıslı Rum avukatın yardımcı olacak olması ve toplam soruşturma bütçesi ile ilgili pek çok tartışma yapılmıştı.

Makarios Drousiotis ve kitabı 'Mafya Devleti'

Drousiotis kitabında, Nikos Anastasiadis, Anastasiadis’in hukuk firması ve Rus oligark Dmitry Rybolovlev ile ilişkisine odaklanmış ve Rus oligarkın lehine olan mahkeme kararları ve sermaye transferlerini ifşa etmişti.

Kıbrıs Rum gazeteci Makarios Drousiotis, geçen cuma günü X platformundan yaptığı paylaşımla, eski cumhurbaşkanının kendisine karşı yasal işlem başlattığını ve "kitaplarımın yayından kaldırılmasını, özür ve tazminat" talep ettiğini yazmıştı. 

Gazeteci "Taleplerini reddediyorum" demiş ve eklemişti: "Yolsuzlukla Mücadele Kurumu tarafından yapılacak soruşturma göz önüne alındığında, eski Cumhurbaşkanı'nın bu hareketini beni korkutma girişimi olarak görüyorum. Beni yıldırabilecek hiçbir şey yok. Kitabımda yazdıklarımı belgelemek için bir Otoritenin önüne çağrılmayı sabırsızlıkla bekliyorum."

Nikos Anastasiadis ise yaptığı yazılı açıklamada, Gabrielle Louise Mclntyre'nin kendisine yöneltilen iddiaları soruşturmak üzere atanmasını memnuniyetle karşılamış ve kendisi hakkında uydurma bir kurguyla yanlış ve asılsız iddialar ortaya atıldığını öne sürmüştü. Makarios Drousiotis'e cevaben, gazetecinin gerçeklerden korkması gerektiğini belirtmişti.

Gazeteci Drousiotis ise ‘Aksine, bana güç ve dayanıklılık veren şey gerçektir’ açıklamasını yapmıştı.

Kaynak: Fileleftheros

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın