Yazılar

Vay Tacan Reynar Vay...

Daha önce UBP’nin (Ulusal Birlik Partisi) finansmanında Halil Falyalı isminin etkin rol üstlendiği iddia edilmişti. TDP de yasa dışı faizcilikle mahkûm olmuş, resmi evrakta sahtelemekten yargılanan bir şahıs üzerinden mi finanse edilecektir? En azından bu durum TDP’yi şaibe altında bırakmayacak mı?

İnsan öngörüleri doğrulandıkça Kıbrıs’ta etrafında olup bitene gülmeye başlıyor. En azından son 4-5 yıldır şahsen böyle tepki gösterdiğimi belirtebilirim.

Cinsiyetçiler, bağnazlar ve mufazakârlar kadınları ezme ideolojisi ile cinsimizin kahkaha atmasını hiç sevmez ve örümcek ağı örülmüş kafalarıyla kadınları ‘ayıplarlar’ ama inadım inat bu tip durumlarda bildiğiniz kahkaha atıyorum! Kıbrıs’ta her şey mümkündür, her şey olabilir. Çoktan öğrendim!

1 ya da 1,5 yıl önceydi sanırım, dostların bulunduğu bir ortamda, Tacan Reynar’ın önümüzdeki yıllarda ayrım gözetmeksizin finans suçlularının avukatı olabileceğini, Tekin Arhun’un bile avukatı olursa buna şaşırmayacağımı söylemiştim. Arkadaşlarımın tepkisi ‘kesinlikle öyle bir şey olamaz’ mealindeydi. Cevabım, ‘Gene görüşürüz’ olmuştu!

En güzeli gülmek ve kahakaha atmaktır bana sorarsanız. Yanılmamış olmam ne egomu okşuyor ne beni gururlandırıyor doğrusu...

Eski kıdemli yargıç Reynar yargıçlığı bıraktıktan sonra avukatlık yapmaya başlamış ancak bir süre sonra ani bir kararla Kanada’ya gitmişti. Daha sonra adaya geri dönmüş ve ardından TDP’nin (Toplumcu Demokrasi Partisi) 25 Haziran 2023 Milletvekilliği Ara Seçimleri’nde milletvekili adayı olmuştu. Yapılan bir şikâyetin sonunda ise Reynar’ın adaylığı Yüksek Seçim Kurulu’nun kararı ile düşürülmüştü. 

Sonrasında siyasi anlamda mücadeleye devam edeceğini duyuran Tacan Reynar, bugün birden fazla kaynaktan teyit ettiğimiz üzere Tekin Arhun’un özel hukuk danışmanı oldu. 

Avukatlar ve hukuk danışmanlarının finansal suçların işlenmesindeki profesyonel olarak aracı rolü son yıllarda çok daha fazla eleştiriliyor. Ve bu nedenle hukuki hizmet sağlayıcılar üzerinde denetimlerin ve cezaların artırılması, tüm denetleyici uluslararası kurumlarda sürekli gündeme getiriliyor. Gene de bu bir avukatın, hukuk danışmanının kendi seçimidir der, geçersiniz. 

Ancak Tacan Reynar sadece hukukçu değil, aynı zamanda bir siyasetçidir. Üstelik AB normlarına uyumu her alanda savunan bir parti programına sahip TDP’nin üyesidir ve TDP Parti Meclisi’nin kararı ile partinin kısa bir süre önce milletvekili adaylığını yapmıştır. TDP’nin başkanlığını sadece bir dönem yapacağını defaatle vurgulayan Genel Başkanı Mine Atlı’dan sonra partinin önümüzdeki ilk kurultayında Reynar’ın genel başkan adaylarından biri olması beklenmektedir. 

Tekin Arhun kimdir? Ağır Ceza’da yargılanan, yasa dışı faizcilik, dolandırıcılık, sahtekârlık, kasa fişinde oynama yapmak gibi aleyhinde pek çok Mahkeme kararı verilmiş, resmi evrakta sahteleme yapmaktan Ağır Ceza’da yargılanan, yeni başka davaların yanı sıra “Haberleşmenin Gizliliğini İhlal Yoluyla Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Etmek", "Kişiler Arasında Telefon İle Yapılan Haberleşmeyi Tarafların İzni olmaksızın Kaydetmek ve İfşa Etmek", "Tanıkları Yalan İfade Vermeye veya Doğru Şahadeti Gizlemeye Teşvike Teşebbüs Etmek"ten yargılanmaya devam eden bildiğiniz Tekin Arhun’dur. 

Tacan Reynar’ın üyesi olduğu TDP, AB normlarına uyumu parti programının merkezine koymuş bir siyasal partidir. Finansal suçlara karşı önleyici tedbirlerin uygulanması AB’nin en önemli normlarından biridir ve Avrupa Konseyi’nin kurumu Moneyval, AB üyesi ülkelerde uluslararası denetleyici Mali Eylem Görev Gücü’nün 40 Tavsiyesi’nin etkili bir şekilde uygulanıp uygulanmadığını değerlendirir.

İtibarı ve imajı ortada olan Tekin Arhun’un Tacan Reynar’ı özel hukuk danışmanı olarak tutması çok anlaşılırdır. İyi de Tacan Reynar siyasi bir kimlik taşıyan, adaylığı ile topluma mal olmuş biri olarak Tekin Arhun’a özel hizmet vermeyi neden kabul etmiştir? Eski kıdemli yargıç unvanına sahip, AB normlarını ekonomik sistemimize uyarlamayı, euroya geçmeyi hedefleyen bir partinin temsilcisinin Tekin Arhun gibi finansal suç işlemeyi alışkanlık haline getirmiş bir şahısla ne işi olabilir?

Daha önce UBP’nin (Ulusal Birlik Partisi) finansmanında Halil Falyalı isminin etkin rol üstlendiği iddia edilmişti. TDP de yasa dışı faizcilikle mahkûm olmuş, resmi evrakta sahtelemekten yargılanan bir şahıs üzerinden mi finanse edilecektir? En azından bu durum TDP’yi şaibe altında bırakmayacak mı?

UBP eski genel başkanlarının Halil Falyalı ile çekilmiş fotoğrafları gibi TDP yönetimi de Tekin Arhun’la aynı karelerde mi yer alacak yoksa? 

TKP’li ve TDP’li eski ve yeni hukukçular arasında böyle bir simaya özel hukuki danışmanlık yapmış başka bir hukukçuya hiç rastladınız mı? Mesela Gözel Halim, Boysan Boyra veya Mine Atlı ya da Ayşe Öztabay, Arhun’un özel hukuk danışmanlığını yapmış mıdır? Daha geriye gidelim TKP'nin içindeki 'Denktaş'ın eski truva atı' Fuat Veziroğlu Arhun'un avukatlığını yapmış mıdır?

Eski CTP’nin hukukçu yöneticileri Ahmet Mithat Berberoğlu, Hüseyin Celal veya Naci Talat Usar, Tekin Arhun gibilerin avukatlığını veya özel hukuk danışmanlığını yapar mıydı?

KKTC yeni 'sol'unun ‘AB normları’nı dilinden düşürmeyerek parti üyelerinin, adaylarının veya yöneticilerinin pratikte taban tabana ters seçimleri ve politikaları hakikaten üzmüyor artık ancak güldürüyor.

Bu yazıyı yazmadan önce Tacan Reynar’ı öğleden sonra aradım ancak kendisi geçen 6 saate rağmen geri aramadı veya herhangi bir mesaj göndermedi. Fotoğrafı Instagram hesabından alınmıştır. 

Can Sarvan’a cansarvan@mikro-makro.net’den doğrudan ulaşabilirsiniz.
:

Yorumunuz

share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın