Özel Haber

Akan Kürşat 2005 değil, 2007 yılı Avrupa Tutuklama Emriyle yargılanacak

Avukat Akan Kürşat'a hapis cezası öngören suçlamalar...

Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarının aleyhinde Kıbrıs ve Avrupa tutuklama kararları çıkarttığı, ailesi ile birlikte tatile gittiği İtalya’da yılbaşı öncesi tutuklanan Kıbrıslı Türk avukat Akan Kürşat bugün başkent Roma’da Mahkeme’ye çıkarılıyor.

Politis gazetesinden Nearchos Kyprianou’nun haberine göre, Akan Kürşat daha önce çıkartılmış 2005 Avrupa Tutuklama Emri’ne göre değil, avukata Roma’da tebliğ edilen 2007 yılı Avrupa Tutuklama Emri’ne göre yargılanacak.

İtalyan makamları bugün başlayacak duruşmayla avukatın Kıbrıs Cumhuriyeti’ne iade edilip edilmeyeceğine karar verecek.

Akan Kürşat’ın İtalya, Roma’da kaldığı otelde gözaltına alınmasının, Kıbrıs Cumhuriyeti Ceza Kanunu’nun 281’inci Maddesi uyarınca bir mülkün, sahibinin rızası olmaksızın sömürülmesi ve ayrıca Kıbrıs Cumhuriyeti Ceza Yasası’nın 280, 298, 303, 371 ve 372. Maddelerini de içeren yalan beyanda bulunma yoluyla dolandırıcılık ve gaspla ilgili 2005 Avrupa Tutuklama Emri nedeniyle yapıldığı belirtildi.

2007 Avrupa Tutuklama Emri Akan Kürşat'a Roma'da tebliğ edildi

Haberde, 2005 tarihli tutuklama emrinin iptal edilip yeni delillere ve tanıklıklara dayanarak 2007'de yeni bir tutuklama emri çıkarıldığı ve bu emrin Akan Kürşat’a Roma’da tebliği edildiği bildirildi.

2007 Avrupa Tutuklama Emrine 2005’deki emirde geçen suçlamalara ek olarak örtbas etme suçlaması da eklendi.

2007 tarihli yeni tutuklama emrine göre, AGA Developments’ın Kıbrıs’ın kuzeyinde işlediği iddia edilen suçlarla Avrupa Polis Teşkilatı Europol tarafından arananlar 4'e yükseldi.

Avukat Akan Kürşat dışında Robb’un eski ortağı müteahhit Tuncel Tahir Soycan ve mimar Kutsal Tokatlıoğlu hakkında da Avrupa Tutuklama Emri olduğu ileri sürüldü

AGA Developments’la bağlantılı olarak aleyhinde emir çıkartılanların İngiliz Gary Robb, avukat Akan Kürşat, Robb’un eski ortağı müteahhit Tuncel Tahir Soycan ve mimar Kutsal Tokatlıoğlu olduğu belirtildi. Gary Robb, Kıbrıs Cumhuriyeti’nde yargılanmış, 11 ay hapis cezası almıştı.

Avukat Akan Kürşat’ın güney Kıbrıs’a iadesine itiraz etmemesi durumunda, Europol Kıbrıs Rum Polisi’ni bilgilendirecek ve Kürşat 10 gün içinde Kıbrıs'ın güneyine nakledilecek. Avukat, Mahkeme’nin kararı ile Kıbrıs'a nakli arasında geçen süre içinde İtalya'da gözaltında tutulacak. 

Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı da olan Akan Kürşat'ın güneye iadesine rıza göstermemesi halinde, İtalya'da bir yargılama başlayacak ve Mahkeme’den, avukatın Avrupa Tutuklama Emrindeki suçlamalara dayanarak iade edilip edilmeyeceğine veya Roma'daki bir Mahkeme tarafından yargılanıp yargılanmayacağına karar vermesi istenecek. 

Akan Kürşat'ın konakladığı otele ibraz ettiği pasaport numarası ile Avrupa Tutuklama Emrindeki pasaport numarası eşleşti

Haberde, Akan Kürşat’ın Roma’daki tutuklanması öncesinde otele yaptırdığı kayıtta Türk pasaportu kullandığı, pasaport numarasının 2005 Avrupa Tutuklama Emri’nde yazılı olduğu, Kürşat’ın eşi Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) milletvekili ve Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Fazilet Özdenefe’nin ‘siyasi nüfuz sahibi bir kişi’ olduğunun da İtalyan makamları tarafından bilindiği kaydedildi. Ve tutuklamanın otele kayıt sırasında avukatın ibraz ettiği pasaportundaki numaranın eşleşmesinden ötürü otelde gerçekleştiği aktarıldı.

İtalyan Mahkemesi’nde bugün görüşülecek duruşmada Akan Kürşat’ı Kıbrıslı Rum avukat ve DİSİ (Demokratik Seferberlik) eski milletvekili Andreas Rikkos Mappourides temsil ediyor.

Kaynak: Politis

Akan Kürşat'ı temsil eden Kıbrıslı Rum avukatın bürosunda Kıbrıslı Türk avukat Berk Gökhan da çalışıyor

Kürşat'ı temsil eden Kıbrıs Rum avukatın bürosunda Kıbrıs’ın güneyindeki barolar birliğine kayıt yaparak, Kıbrıs’ın güneyinde mesleğini icra eden avukat Berk Gökhan da çalışıyor.

Hapis cezası öngören suçlamalar 

Mikro-Makro’nun Kıbrıs Cumhuriyeti Ceza Yasası’nda yaptığı kısa bir araştırmaya göre,

Kıbrıs Cumhuriyeti Ceza Yasası’nın, kayıtlı sahibinin veya mirasçılarının veya mirasçılarının alıcısının rızası olmaksızın başka bir kişi adına kayıtlı herhangi bir arazide ‘Yasa Dışı Tasarruf, Tımar Etme, İşletme, Gelir Sağlama ve Kullanma’ [İzinsiz çiftçilik] kabahat suçunu düzenleyen 281’inci Maddesi 6 ay hapis; 

‘Bir suç işlemek niyetiyle başkasının mülkiyetine girmek’ suçunu düzenleyen 280’inci Maddesi 2 yıl; 

‘Sahte iddiayla ve dolandırma niyetiyle mal alma’ suçunu düzenleyen 298’inci Maddesi 3 yıl; 

‘Mal Satışında ve İpoteğinde Hile’ suçunu düzenleyen 303’üncü Maddesi 2 yıl; 

‘Ağır Bir Suç İşlemek İçin Gizli İttifak’ suçunu düzenleyen 371’inci Maddesi en çok 7 yıl hapis cezası öngörüyor.

‘Hafif Bir Suç İşlemek İçin Gizli İttifak’ suçunu düzenleyen 372’inci Maddesi uyarıncaysa kabahat cezası veriliyor.

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya iletisim@mikro-makro.net’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın