Dünya

ABD’de uyuşturucudan mahkumiyeti olanlar yasal esrar satmakta öncelikli

ABD'de esrarı rekreasyonel kullanım için yasallaştıran on dokuz eyaletten biri olan New York’da, esrar perakende lisansları ilk önce uyuşturucu suçlarından hüküm giyenlere veriliyor.

ABD’de, New York eyaletinde uyuşturucudan mahkumiyeti olanlara eğlence amaçlı esrar satmak için öncelik verilmesi tartışma yarattı. 

New York, pazarın nasıl düzenleneceği ve esrar vergi gelirinin nasıl dağıtılacağı konusunda yıllarca süren pazarlıklardan sonra 2021'de esrarı yasallaştırdı.

New York eyaleti, uyuşturucudan mahkumiyeti olanların gördükleri zararı telafi etmeleri sağlamak ve büyük şirketlerin pazara hakim olmalarını önlemek için birçoğu ırksal azınlık mensubu, eskiden tutuklanmış kişiye lisans alımında öncelik tanıyor.

New York bu kararı alan ilk eyalet değil, Kaliforniya’da da benzer bir yönetmelikle lisanslar veriliyor.

Wall Street Journal gazetesinden Jimmy Vielkind ve Zusha Elinson’ın haberine göre, programda öncelik sahibi olan insanlara yardımcı olmak üzere New York, lisans sahiplerinin esrar mağazalarını kurmaları için yaklaşık % 14'lük faiz oranıyla kredi alabileceği, 200 milyon dolarlık bir fon kurdu. 

Krediler, kendilerinin veya yakın bir aile üyesinin esrarla ilgili bir suçtan mahkum edildiğini gösterebilecek insanlar için tahsis edilecek ve ilk 150 perakende lisansı için kabul edilmiş başvuru sahiplerine sunulacak.

Devlet ayrıca bu mağazaların faaliyet gösterdiği yerleri kiralayacak ve donatacak.

Cumhuriyetçiler sabıka kaydı olan kişilere lisans verilmesinin tercih edilmesi kararını sorgularken, eyalet meclisindeki en üst düzey Cumhuriyetçi Will Barclay, "yasaları çiğnedikleri için insanları asla ödüllendirmemeliyiz" dedi.

New York eyaleti Esrar Yönetimi Ofisi’ne göre yüzlerce kişi lisans için başvurdu ve 26 Eylül’deki son başvuru tarihinden sonra kabul edilenlerin listesi yayınlayacak.

New Yorklu yetkililer, ilk 150 mağazadan bazılarının bu yılın sonuna kadar açılmasını umduklarını söyledi. Öncelikli olanların dışındaki genel başvurularsa gelecek yıl başlayacak ve düzenleyiciler, tıbbi dispanserlerin rekreasyonel satış lisanslarına başvurmaları için ayrıntılar üzerinde çalışıyor.

On dokuz eyalet, esrarı rekreasyonel kullanım için yasallaştırdı, ancak federal yasalara göre ABD’de eğlence amaçlı esrar kullanımı halen yasaktır. 

Esrar işletme sahiplerinin beşte birinden azı ırksal azınlıklar olarak tanımlanmaktadır ve esrarı yasaklanmış kontrollü maddeler listesinden çıkaracak federal mevzuatın sponsorlarına göre yaklaşık % 4'ü siyahidir.

Kaliforniya Esrar Kontrol Departmanı Halkla İlişkiler Direktör Yardımcısı Maria Luisa Cesar, eyaletin geçen mali yılda faizsiz krediler veya hibeler şeklinde başvuru sahiplerine 35 milyon dolar sağlamak ve devlet lisans ücretlerinden feragat etmek de dahil olmak üzere işletmeleri desteklemek için önemli çalışmalar yaptığını söyledi.

New Jersey'de ise nisan ayında rekreasyonel esrar satışlarına başlamasından sonra, ağustos ayına kadar 313 şartlı lisansın üçte biri, esrar suçları için suç geçmişi olan kişilere ve % 29'u ırksal azınlık mensubuna verildi.

Ancak New Jersey Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği'nden Ami Kachalia'ya göre, henüz hiçbiri mağazalarının kapısını açmadı, çünkü başvuru sahipleri gerekli kaynağı toplamakta ve yerel izin süreçlerinde sorun yaşadı.

Kaynak: The Wall Street Journal

Bilgi notu/Uyarı:

Esrar psikolojik bağımlılık yapar. Ayrıca kullanımın dozu ve sıklığına bağlı olarak fiziksel bağımlılık potansiyeli vardır.

Esrar vücutta yağ hücrelerinde depolandığı için etkisi günlerce, haftalarca sürebilir. (Esrar sigara olarak içildiğinde kanda birkaç dakikada etkisi en üst düzeye çıkar, saatler içinde hızla düşer. Vücuttan idrarla atılır, atılması günler sürer.)

Diğer uyuşturucularda olduğu gibi esrar sadece problemlerle yüzleşmeyi geciktirir.

Esrar 412 adet kimyasal madde içermektedir. Sigara şeklinde içildiği zaman sigaradan 5 kat daha zararlıdır. Neden olduğu psikososyal sorunlar bakımından ise alkol ile belirgin benzerlikler göstermektedir.

Esrar zihni sisli hale getirir, bellek, konuşma, anlama ve karar verme yeteneğini bozar.

Kaynak: Moodist Bağımlılık Merkezi

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın