Dünya

ABD: Emlakçılara nakit emlak alımları için şüpheli işlem bildirimi yapma zorunluluğu geliyor

ABD'de yeni yasa tasarısı ile gayrimenkul alımında kara paranın aklanmasının önlenmesi amaçlanıyor.

ABD Hazine Bakanlığı'nın bağlı mali suçlar birimi FinCEN’in (Financial Crimes Enforcement Network, Mali Suçları Engelleme Ağı) geçen hafta önerdiği ve uzun zamandır beklenen yasa tasarısı, gayrimenkul alımında kara paranın aklanmasının önlenmesini amaçlıyor. 

Tasarıyla ilgili olarak Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun (ICIJ, The International Consortium of Investigative Journalists) görüştüğü üst düzey bir FinCEN yetkilisi, ABD’de onlarca yıldır  yasa dışı aktörlerin krediyle finanse edilmeksizin satın alınan gayrimenkuller aracılığıyla para saklayıp akladıklarını söyledi. 

Yetkili, "Kara para aklamayla mücadele konusunda sıkı düzenlemelere tabi olan bankaların ve diğer finansal kuruluşların tespitinden kaçmalarına olanak tanıdığından, tamamıyla nakit olarak yapılan işlemler suçlular arasında tercih edilen bir araçtır" dedi.

Yasa tasarısı geçerse, yeni kural, emlak profesyonellerinin, finansal kurumlar tarafından dosyalanan şüpheli işlem bildirimlerine benzer "gayrimenkul raporları" doldurarak bildirilmesini ve bu raporların mali suçlar birimi tarafından "yüksek riskli" işlem olarak takip edilmesini gerektirecek.

ABD emlak piyasası 2023 rakamlarına göre, 47 trilyon dolarlık pazarıyla dünyanın en büyüklerinden biridir.

Nakitle emlak alımı emlak fiyatlarını yükseltirken yasal alıcılar için mevcut arzı da sınırlıyor.

Aynı yetkili, “Yasa dışı olarak edinilen bu mülklerin çoğu yıllarca boş kalırken, en büyük şehirlerimizin bazılarında ise konut krizi yaşanıyor" dedi.

Tamamen nakitle emlak alımı satıcılar tarafından tercih ediliyor ve bu yolla alım yapan tröstler ve limited şirketlerin gerçek sahiplerinin kimlikleri gizlenebiliyor.

Tasarıyla, emlakçılar nakitle mülk satın alan şirketlerin gerçek yararlanıcılarını da mali suçlar birimine bildirmek zorunda olacak.

ABD Hazine Bakanlığı’nın yayımladığı 2024 Ulusal Kara Para Aklama Risk Değerlendirmesi'nde, ABD'deki konut amaçlı gayrimenkul alımlarının yüzde 20 ila 30'unun bankalardan kredi alınmaksızın yapıldığı ve bu alıcıların ipotek kredisi veren finans kuruluşlarının zorunlu kara para aklamayı önleme kontrollerine tabi olmadığı tahmin edildi.

Kaynak: ICIJ

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın