Dünya

ABD Çin elektrikli araçlarına yüzde 100 vergi koymaya hazırlanıyor

Çinli otomotiv şirketi BYD’nin Çin’deki elektrikli araçlarının fiyatlarını 12 bin dolara indirmesi, Amerikan otomotiv sektöründe büyük endişe kaynağı…

Financial Times'ın bugünkü haberine göre ABD, Çin'den ithal edilen elektrikli araçlara %100 vergi uygulamaya hazırlanıyor. 

Yeni önlemler alınırsa, ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşı kızışacak ve bu durum Şi Cinping liderliğindeki Çin yönetiminin kısasa kısas vergiler koymasına yol açabilir. 

Çin'den ithal edilen elektrikli araçlara ABD şu anda %25 vergi uyguluyor, verginin %100 oranına çıkması dört kat artış anlamına geliyor. 

ABD yönetiminin üst düzey yetkilileri, Çin'in elektrikli araçlarda ABD'deki istihdama ve ulusal güvenliğe tehdit oluşturacak şekilde "fazla üretim kapasitesi” yaratmasından duyulan hayal kırıklığını dile getirmişti.

Daha önce ABD Başkanı Joe Biden ve Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump, Çin'e karşı sert davranmaktan bahsetmişti. Bu hamle, Demokratların bu yılın kasım ayında yapılacak ABD başkanlık seçimleri öncesinde Çin karşıtı politikalarını sergilemeleri için güçlü bir temel sağlayabilir.

ABD'deki iç siyasi görüş Çin'den yapılan elektrikli araç ithalatlarına karşı konumlanmış görünüyor. Ohio’nun Demokrat Senatörü Sherrod Brown, Çin'den elektrikli araç ithalatının yasaklanması çağrısında bile bulunuyor. Senatör, "Tarifeler yeterli değil. Çin elektrikli araçlarının ABD’de yasaklanması gerektiği”ni söylüyor.

ABD otomobil sektörü yok olacak korkusu...

ABD'deki iş grubu Alliance for American Manufacturing, şubat ayında yayımladığı raporda, ucuz Çin otomobillerinin Amerikan pazarına sunulmasının "ABD otomobil sektörünün yok olması"na neden olabileceği uyarısında bulundu. Otomobil endüstrisi Amerika'nın Gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) %3'ünü oluşturuyor.

Çin’in elektrikli araçta yarattığı korku, Çinli otomobil üreticisi BYD’nin elektrikli modelini Çin’de 12.000 dolar fiyatla piyasaya sürülmesiyle arttı. 

BYD araçlarındaki işçilik kalitesi, fiyatı üç ila dört kat daha yüksek olan Amerikan yapımı elektrikli araçlarla (EV'ler) rekabet ediyor ve ABD otomotiv endüstrisinde endişelere yol açıyor.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen nisan ayında Guangzhou ve Pekin'de yaptığı konuşmalarda, Çin Halk Cumhuriyeti'nin elektrikli araçlardaki fiyatlarının dünya fiyatlarını değiştirebileceğini söylemiş ve eklemişti: "Küresel pazar yapay olarak ucuz Çin ürünleriyle dolup taştığında, Amerikan ve diğer yabancı firmaların yaşayabilirliği sorgulanır hale geliyor." 

Kaynak: Financial Times

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın