Dünya

ABD bankasının kıdemli başkanından uyarı: Ekonomik durgunluğa gidiyoruz

ABD’nin en büyük yatırım bankalarından Goldman Sachs’ın kıdemli başkanı ve eski CEO'su Lloyd Blankfein, ‘çok, çok yüksek resesyon riski’ konusunda uyardı.

ABD’nin en büyük yatırım bankalarından Goldman Sachs’ın kıdemli başkanı ve eski CEO'su Lloyd Blankfein, Amerika'yı ve ABD'li tüketicileri durgunluğa hazırlıklı olmaları konusunda uyardı. 

Ekim 2018'de Goldman CEO’luğundan istifa eden ancak bankada kıdemli başkan olmaya devam eden Blankfein, pazar günü CBS kanalında konuştu. Lloyd Blankfein, ABD ekonomisinin durgunluğa doğru ilerlediğine dair "çok, çok yüksek bir risk" olduğunu söyledi. 

Blankfein, "Büyük bir şirket yönetiyor olsaydım, bunun için çok hazırlıklı olurdum. Eğer bir tüketici olsaydım, buna hazırlıklı olurdum" dedi.

Blankfein, Covid-19 salgınının ekonomik etkisini azaltmak için getirilen muazzam miktardaki hükümet teşvikinin yanı sıra tedarik zinciri sorunlarının, Çin'deki karantinaların ve Ukrayna'daki savaşın, ABD Merkez Bankası, FED'in şu anda mücadele ettiği yüksek enflasyona katkıda bulunduğunu söyledi. 

"FED'in çok güçlü araçları var. Bu araçları ince bir şekilde ayarlamak zordur ve etkilerini değiştirmek için yeterince hızlı bir şekilde hareket etmek zordur. Ama bence iyi mücadele ediyorlar"diye ekledi Blankfein. 

Bankanın ekonomist Jan Hatzius liderliğindeki ekonomi ekibi, ABD gayri safi yurtiçi hasılasının bu yıl %2,6'dan % 2,4'e düşmesini bekliyor. Banka 2023 tahminini ise %2,2'den %1,6'ya düşürdü.

Bankaya göre ücret artışını yumuşatmak ve enflasyonu FED'in %2 hedefine doğru düşürmeye yardımcı olmak için "büyümede yavaşlama" gerekli.

Federal Rezerv Başkanı Jay Powell bu hafta, enflasyonu ABD merkez bankasının yüzde 2'lik hedefine düşürmenin "biraz acıya" neden olacağı konusunda uyardı. FED, bu ay gösterge politika faizini 2000 yılından bu yana ilk kez yarım puan artırdı ve önümüzdeki iki toplantısında aynı oranda daha fazla artışın masada olması gerektiğini söyledi. 

Blankfein'den sonra bankanın mevcut CEO’su David Solomon, geçen ay Goldman'ın yıllık hissedarlar toplantısında FED faiz artışlarının banka üzerindeki etkisi sorulduğunda durgunluk olasılığı konusunda daha az kesin bir tahmin yürütümüştü.

Solomon, "Ekonomistlerimiz, önümüzdeki birkaç yıl içinde ABD'de bir resesyon olasılığının yaklaşık yüzde 30 olduğunu düşünüyor. Ama yine, bu büyük bir bilinmez ve sonuçların geniş bir eşitsizliği var, bu yüzden hepimiz durumu çok yakından izleyeceğiz" demişti.
Kaynak: Financial Times

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın