Dünya

ABD: Bankacılıkta kadın üst düzey yönetici sayısı halen çok az

Kadın bankacıların sektörde yaşadıkları cinsiyet eşitsizlikleri küresel bir sorun olamya devam ediyor...

Amerikan yatırım bankası Goldman Sachs’a karşı bankanın 2.800 kadın çalışanının açtığı ve duruşma öncesi uzlaşma yoluyla çözülen bir dava, bankacılıkta küresel boyuttaki cinsiyet eşitsizliklerini yeniden gündeme taşıdı.

Kadın çalışanlar tarafından bankanın kadınlara ayrımcılık yaptığı, daha az maaş ödediği ve daha az fırsat sunduğu iddiaları ile açılan davada, Goldman Sachs 215 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etmişti.

İngiliz Financial Times gazetesi bankanın bir düzineden fazla mevcut ve eski kadın çalışanıyla Goldman Sach’taki çalışma deneyimleri hakkında görüştü. 

Gazete, kadın bankacıların özellikle aile kurmanın kariyerlerini erkekler açısından hiç olmadığı şekilde engelleyebileceğini söylediğini ve üst düzey yöneticiler arasında çok az kadın olduğu yorumunu yaptıklarını kaydetti.

Goldman Sach’ın kadın çalışanları, gece gündüz çalışma kültürünün erkeklere kıyasla bankada çalışan kadınları oldukça olumsuz etkilediğini belirtti.

Bankanın İngiltere'deki ana kuruluşu Goldman Sachs International'da erkekler ve kadınlar arasındaki ortalama saatlik ücret farkının 2022'de yüzde 53 olduğu bildirilirken, benzer rolleri benzer şekilde yerine getiren erkek ve kadın çalışanlar ise eşit ücret alıyor.

Bankanın insan sermayesi yönetimi başkanı Jacqueline Arthur, Goldman Sachs’ın çocuk sahibi olduktan sonra hem erkekler hem de kadınlar için en az 20 hafta izin, düşük veya hamilelikte kayıp yaşanması durumunda 20 gün izin ve dünya çapındaki ofislerinde emzirme odaları gibi faydalar sunduğunu kaydetti.

45 bin çalışanı olan banka, cinsiyet ayrımcı politikalarını terk etmek amacıyla küresel bazda çalışan erkek ve kadın çalışan sayısını eşitlemeyi kendisine hedef olarak koydu.

Araştırma şirketi McKinsey ve sivil toplum örgütü LeanIn.org tarafından 2021’de yapılan bir araştırmada, ABD’de kadınların finansal hizmetler sektöründe, özellikle de üst düzey yönetimde "önemli ölçüde az temsil edildiği" tespit edildi. 

Citigroup'taki Jane Fraser, büyük ABD bankalarından birini yöneten tek kadın olarak göze çarparken bir başka büyük Amerikan bankası Morgan Stanley'nin yeni CEO'su olarak görev yapmak isteyen önde gelen adayların hepsinin erkek olduğuna dikkat çekiliyor.
Kaynak: Financial Times

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın