Özel Haber

AB yurttaşlarının kuzeye geçişi engellenemez!

Hiçbir yasal dayanağı olmaksızın Kıbrıs’ın güneyine Larnaka Havalimanı ya da Baf Havalimanı’ndan gelen Avrupa Birliği yurttaşlarının kuzeye geçişlerine hâlihazırda izin verilmiyor.

Hiçbir yasal dayanağı olmaksızın Kıbrıs’ın güneyine Larnaka Havalimanı ya da Baf Havalimanı’ndan gelen Avrupa Birliği yurttaşlarının kuzeye geçişlerine hâlihazırda izin verilmiyor.

COVID-19 salgını çıktığından bu yana bölünmüş ada Kıbrıs’ta geçiş noktalarında çoğu zaman iki tarafın yönetimlerince keyfî ve siyasi kararlar alındı. 

Aniden duyurulan kararlar sayesinde insanlarımız işsiz kaldı. 

Kuzeyden güneye geçen ve sağlıklı olduğu bildirilen mültecilere güneyde yapılan testler çoğu kez pozitif çıkmıyor mu?

Güneye gelen AB yurttaşlarının kuzeye geçişi engellenmiyor mu?

Pandemiden ötürü karantinaların yaşadığı dönemde, Avrupa Parlamentosu’nun Kıbrıslı Türk üyesi Niyazi Kızılyürek ve Kıbrıslı Rum üyesi Giorgos Georgiou (Yorgos Yeorgiou), Kıbrıs’ta kuzey-güney arasındaki kapıların kapatılmasına ilişkin bir soru önergesi hazırlayarak, 28 Şubat’ta Avrupa Komisyonu’na sunmuştu. 

Önergede, 
“866/2004 no’lu Konsey Kararı'nın ("Yeşil Hat Tüzüğü") ekinde geçiş noktaları listelenmiştir. 

1) Yeşilhat Tüzüğü'nün 10. Maddesinde belirtildiği gibi, Komisyon bu kararla ilgili bilgilendirildi mi?

2) Komisyon bu kararının Yeşil Hat Tüzüğü’ne uygun olup olmadığını inceledi mi? Ve bu konudaki tavrı nedir?”

soruları sorulmuştu.

Önergeye cevaben, kapıların kapatılmasının Yeşil Hat Tüzüğü’ne aykırı olduğu AB Komisyonu tarafından da doğrulanmıştı.

Avrupa Birliği karantina uygulamalarının kaldırılması ve sınırların tekrar açılmasına ilişkin gelişmeleri dünya kamuoyu ile paylaşmak üzere https://reopen.europa.eu/en adresindeki siteyi yayına koyduğunda ise tarihler 16 Haziran 2020’yi gösteriyordu. 

O dönemde Mikro-Makro’da konu ile ilgili bir haber yapmış, ‘AB üyesi 27 ülkenin uyguladığı seyahat kısıtlamaları, maske kullanımı ve sosyal mesafe kuralları gibi kamu sağlığı ve güvenlik tedbirlerine ilişkin çeşitli bilgilerin bulunduğu sitede, ülkelerin güncel bilgi ve uygulamaları yer alıyor… Kıbrıs Cumhuriyeti hakkında da bilgiler verilen sitede Kıbrıs içinde istenilen yere gidilip gidilmeyeceği konusunda “olumlu” yanıt veriliyor ancak kuzey ve güney arasında kontrol noktaları kapalı olduğu için güneye gelen turistin kuzeye geçemediğine ilişkin herhangi bir ayrıntı verilmiyor. Sitedeki Kıbrıs haritasında ise Kıbrıs bütün olarak gösteriliyor” diye yazmıştık.

Nitekim Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum parlamenterlerin Avrupa Parlamentosu’na sunduğu önergeden sonra ve reopen.europa.eu sitesinin yayına girmesine müteakip geçişler salgına karşı önlemlerle birlikte tekrar başlatılmıştı.

Ancak hiçbir yasal dayanağı olmaksızın Kıbrıs’ın güneyine Larnaka Havalimanı ya da Baf Havalimanı’ndan gelen Avrupa Birliği yurttaşlarının kuzeye geçişlerine hâlihazırda izin verilmiyor. Uygulama AB’nin seyahat ve dolaşım özgürlüğüne bütünüyle aykırı üstelik.

KKTC’de her cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Kıbrıslı Türk milliyetçiler gibi, (Güney) Kıbrıs Cumhuriyeti yönetimleri de milliyetçiliğin elini güçlendirecek provokatif adımlar atmalarıyla meşhurdur. Bu sefer de bahane COVID-19… Kuzey kapıları kapatır, güney derhal misilleme yapar. Güney geçişleri kapatır, kuzey fırsatın üzerine derhal atlar. 

Oysa zaten AB üyesi (Güney) Kıbrıs Cumhuriyeti AB mevzuatına uygun davranmak ve geçiş noktalarında en başta AB üyesi yurttaşlara engel koymamak zorundadır. 

UBP-HP Hükümeti geçiş noktalarında kısasa kısas politikası izleyerek güneydeki yönetimi köşeye sıkıştırdığını zannederken, güneyin dayanaksız uygulamalarına arka çıkmıyor mu? 

UBP-HP Hükümeti politikaları dolaylı olarak, Kıbrıs’ın kuzeyine gelecek AB yurttaşlarının ekonomiye yapacakları katkıya engel olmuyor mu?

Bütün bunlar cumhurbaşkanlığı seçimleri için mi yapılıyor?

Avrupa Parlamentosu’nun Kıbrıslı Türk üyesi Niyazi Kızılyürek kısa dönemli bir tatilde olmasına rağmen, bugün Mikro-Makro’nun konuya ilişkin sorularını yanıtladı. 

Pazartesi günü tekrar çalışmalarına başlayacak olan Kızılyürek, bir örnek vererek “Almanya’dan Kıbrıs’a gelen bir turist Kıbrıs’ta olacak ama kuzeye geçemeyecek, bu durumun COVID-19’la bir ilgisi yok. İki tarafın da antagonist politikalarıyla ilgisi var” dedi. 

Avrupa Parlamentosu’nun Kıbrıslı Türk üyesi Kızılyürek, “İki taraftan alınacak önlemlere ilişkin ortak bir girişim yapılması” ve “COVID-19’a ilişkin iki toplumlu bir komisyon kurulması” gerektiğini vurguladı. 

Niyazi Kızılyürek, AB’nin daha önce olduğu gibi süreci takip ettiğini de kaydetti.

Bkz. https://reopen.europa.eu/en/map/CYP
Ayrıca bkz. https://mikro-makro.net/abnin-yeni-yayina-actigi-sitede-kibrista-gecisler-serbest
 

:

Yorumlar

  1. Ozer Esat
    Hastalık salgını var be baylar. İnsan hakları, AB kuralları falan 2. planda kalır! İsteyen gidip dava edebilir! Burası KKTC olarak devam ettiği sürece, normal bir Avrupa ülkesi yasalarından kimse faydalanamaz. O ülkenin giriş noktalarındaki sınırlama ve kontrollerine tabidir. Nasıl ki KKTC'ye gelen turist veya işçiler katiyetle Güney'e geçemez. Evela yasal kimliğimizin ne olduğunu seçelim, sonra böyle polemiklere gireriz...

Yorumunuz