Özel Haber

AB’nin yeni yayına açtığı sitede Kıbrıs’ta geçişler serbest!

Kıbrıs Cumhuriyeti hakkında da bilgiler verilen sitede Kıbrıs içinde istenilen yere gidilip gidilmeyeceği konusunda “olumlu” yanıt veriliyor ancak kuzey ve güney arasında kontrol noktaları kapalı olduğu için güneye gelen turistin kuzeye geçemediğine ilişkin herhangi bir ayrıntı verilmiyor.

Avrupa Birliği (AB), üye ülkelere seyahat edecek kişilere yönelik güncel bilgilerin yer aldığı bir internet sitesi kurdu. 

Avrupa Komisyonu, Covid-19 salgını nedeniyle sınırların kapatılmasının ardından Avrupa çapında seyahat ve turizmin güvenli bir şekilde yeniden başlatılması amacıyla https://reopen.europa.eu/ adresindeki siteyi yayına açtı.

AB üyesi 27 ülkenin uyguladığı seyahat kısıtlamaları, maske kullanımı ve sosyal mesafe kuralları gibi kamu sağlığı ve güvenlik tedbirlerine ilişkin çeşitli bilgilerin bulunduğu sitede, ülkelerin güncel bilgi ve uygulamaları yer alıyor.

Seyahat planlanan ülkedeki vize uygulamasında son durum ve ülkenin salgın yardım hattı numarasının yer aldığı platformda, ülkeye araba, tren, uçak veya gemi ile nasıl seyahat edilebileceği, söz konusu ülkedeki karantina uygulaması, hangi sektörlerin faal olduğuna ilişkin çeşitli bilgiler yer aldı.

Kıbrıs Cumhuriyeti hakkında da bilgiler verilen sitede Kıbrıs içinde istenilen yere gidilip gidilmeyeceği konusunda “olumlu” yanıt veriliyor ancak kuzey ve güney arasında kontrol noktaları kapalı olduğu için güneye gelen turistin kuzeye geçemediğine ilişkin herhangi bir ayrıntı verilmiyor. Sitedeki Kıbrıs haritasında ise Kıbrıs bütün olarak gösteriliyor.

: