Dünya

Uyuşturucu kaçakçısı El Chapo’nun suçlu eşine de ömür boyu hapis cezası verilebilir

Hapisteki Meksikalı uyuşturucu baronu ‘El Chapo’ nun eşi Emma Coronel Aispuro da suçlu bulundu.

Hapisteki Meksikalı uyuşturucu baronu ‘El Chapo’ olarak bilinen Joaquin Guzman'ın karısı da suçlu bulundu.

Emma Coronel Aispuro perşembe günü kocasının ABD'ye uyuşturucu kaçakçılığı yapmasına yardım etmekle suçlandı.

31 yaşındaki eski güzellik kraliçesi Emma Coronel Aispuro ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilir.

Coronel, Washington'da görülen davada uyuşturucu kaçakçılığı ve kara para aklamakla birlikte toplam üç suçlamayı da kabul etti.

Yargıç tarafından savunmasının ne olduğu sorulduğunda üç kez, üst üste "suçlu" olduğu yanıtını verdi. Coronel 15 Eylül'de hüküm giyecek.

Emma Coronel Aispuro- Joaquin Guzman (El Chapo)

ABD'li yetkililer, kocasının uyuşturucu kaçakçılığı işine yardım ettiği şüphesiyle Emma Coronel Aispuro’yu şubat ayında Washington dışındaki Dulles Uluslararası Havalimanı'nda tutuklamıştı.

Coronel, ABD'ye ithal edilmek üzere çok miktarda kokain, metamfetamin, eroin ve esrar kaçakçılığı yapmakla suçlandı.

Hapishanedeki eşi El Chapo Meksika'nın en ünlü uyuşturucu kaçakçılığı gruplarından biri olan Sinaloa Karteli'nin lideriydi.

Amerikan Mahkemesi’nde yargılanan El Chapo, Amerika Birleşik Devletleri'ne yüzlerce ton uyuşturucu taşıyan bir operasyon yürütmekle ve birden çok cinayetin azmettiricisi olmakla suçlandı.

2017 yılında yargılanmak üzere Amerika Birleşik Devletleri'ne iade edildi ve iki yıl sonra suçlu bulunarak ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

ABD Adalet Bakanlığı'na göre Emma Coronel, kartelin faaliyetlerinde yer aldı ve iddiaya göre Guzman'ın bir Meksika hapishanesinden kaçmasına yardımcı olmak için yapılan iki girişimin de arkasındaydı. El Chapo’nun 2015'teki ilk kaçış başarılı olmuştu.

ABD-Meksika çifte vatandaşı ve kocasından 32 yaş küçük olan Coronel, Guzman'dan ikiz çocuk sahibi. New York'taki üç ay süren duruşmalar sırasında neredeyse haftanın her günü mahkemeye çıktı.

Guzman, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en yüksek güvenlikli hapishanede, Colorado, Floransa'daki ADX federal hapishanesinde tutuluyor.

Kaynak: AFP-France 24

Meksika basınında çıkan haberlere göre Emma Coronel Aispuro’nun daha az ceza almak üzere ABD ile anlaşması ve en az 10 sene hapis cezası alması bekleniyor. Kartel hakkında bilgi vermemesi ve anlaşma sağlanamaması durumunda ise Coronel ömür boyu hapis cezası alabilir.

: