Dünya

Usulsüzlükleri tespit edilen bankalara milyonlarca dolar ceza kesiliyor 

10,5 yıl önce bir Bulgar suç örgütüyle bağlantılı olarak kara para aklamayı önlemediği için Credit Suisse'e 2 milyon dolardan fazla para cezası verildi.

Bu hafta başında bir İsviçre mahkemesi, on buçuk yıl önce bir Bulgar suç örgütüyle bağlantılı kara para aklamayı önlemediği için Credit Suisse'e 2 milyon dolardan fazla para cezası verdi.

Mahkeme ayrıca, suç grubuyla bağlantılı ve Credit Suisse’te açılan 12 milyon dolardan fazla mevduatın eşdeğerine el konulmasına karar verdi.

Mahkeme bankanın kara para aklamayı teşvik ederek, iç başarısızlıklar yaşadığına da karar verdi.

Ayrıca çetenin 19 milyon doları aşan telafi edici tazminatı da ödemesine emir verdi. 

Rakip UBS'den sonra İsviçre'nin en büyük ikinci bankası olan Zürih merkezli Credit Suisse bankası, karara itiraz edeceğini açıkladı.

Eski bir Credit Suisse çalışanı da suçlu bulundu. Eski çalışana para cezası ve 20 aylık hapis cezası verildi.

Savcılar, adı açıklanmayan eski banka çalışanının, "fonların suç kaynağına ilişkin somut göstergelerin varlığına rağmen" Temmuz 2007 ile Aralık 2008 arasında çete için işlemlerin yürütülmesine yardımcı olduğunu açıkladı.

İki Bulgar vatandaşı da Mayıs 2005 ile Ocak 2009 arasında işlenen eylemler nedeniyle suç örgütüne katılmaktan ve ağırlaştırılmış kara para aklamaktan suçlu bulundu. Bulgar vatandaşlarından biri 36 ay hapis cezasına çarptırıldı. İkinci bir Bulgar vatandaşına ise aracılık yapmaktan 12 ay hapis cezası verildi.

Bulgaristan'da sosyalizmin çöküşünden sonra mafya Bulgar güreşçilere yaklaştı ve bir güreşçi tonlarca kokain kaçaklığı yaptı. Elde edilen gelir İsviçre hesaplarına yattı

Orijinal iddianamede, İsviçre Başsavcılığı, sosyalizminde çöküşünden sonra Bulgaristan'daki üst düzey sporcuların "diğer gelir kaynaklarına yöneldiğini ve mafya klanlarının çok sayıda güreşçiye yaklaştığı" belirtti. Kimliği belirsiz bir güreşçi, Güney Amerika'dan Avrupa'ya hava ve deniz yoluyla "taşıyıcılar (katırlar)” aracılığıyla tonlarca kokain kaçakçılığı yaparak ve ardından kârları aklayarak para kazanmayı amaçladı.

Uyuşturucu satışlarından elde edilen gelir 2004'ten en az 2007'ye kadar İsviçre'd banka hesaplarına girdi ve Bulgaristan ve İsviçre'de gayrimenkul satın almak için kullanıldı.

Şubat ayında, Credit Suisse, 2 milyar İsviçre Frangı (2.2 milyar Dolar) dördüncü çeyrek zararını bildirdi.

Banka, geçen yılın sonlarında bir dizi aksiliğin itibarını zedelemesinden sonra yeni bir strateji başlattı.
Kaynak: Washington Post

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın