Dünya

Ukrayna meselesinde kriz derinleşiyor

Ukrayna meselesinde müzakarelerin devam edip etmeyeceği belirsiz, şu ana kadar ilerleme sağlanamadı.

Rusya Federasyonu'nun AGİT (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşklatı) Daimi Temsilcisi Alexander Lukashevich, Rusya'nın Viyana'da bugün başlayan AGİT Daimi Konseyi toplantısının sonuçlarından hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

AGİT Daimi Konseyi'nin bugünkü Ukrayna konulu özel toplantısı sonrasında düzenlediği basın toplantısında konuşan Lukashevich, "Özgün ve kapsamlı tartışmalar beklediğimiz için büyük ölçüde hayal kırıklığına uğradık" dedi.

Putin'in sözcüsü Peskov: 'Görüşmeler başarısız'

Rusya, ABD ve NATO ile Cenevre ve Brüksel'deki görüşmelerin güvenlik sorunlarını çözmede başarısız olduğunu ve Moskova'nın Ukrayna'ya karşı askeri harekat tehdidini etkisiz hale getirmek için Batılı bir diplomatik baskı ihtimaline dair şüphe uyandırdığını söyledi.

Putin'in sözcüsü Dmitry Peskov gazetecilere verdiği demeçte, Rusya'nın taleplerinin merkezinde görmediği konulardaki "olumlu unsurlara" rağmen görüşmelerin "başarısız" olduğunu söyledi ve "Bu kötü," dedi.

Peskov, Batı'nın NATO'nun genişlemesini geri çekme konusunda müzakere etmeye istekli olması halinde Rusya'nın müzakereleri sürdürmek için "siyasi iradeye" sahip olacağını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Ryabkov: 'Tartışmalar çıkmaza girdi'

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı ve Rusya'nın bu hafta ABD ile yapılan görüşmelerde baş müzakerecisi olan Sergei Ryabkov da, Rusya'nın mağduriyetlerini ana hatlarıyla belirten iki anlaşma taslağı üzerindeki tartışmaların şu ana kadar "çıkmaz"a girdiğini çünkü ABD ve müttefiklerinin Rusya'nın temel talepleri yerine silah kontrolü ve kuvvet konuşlandırmaları gibi konuları değerlendirmeye istekli olduğunu kaydetti.

Ryabkov, RTVI televizyon kanalına verdiği demeçte, “Karşı tarafta bu ciddi meseleler üzerinde çalışmak için herhangi bir kaynak veya herhangi bir esneklik rezervi olup olmadığı konusunda herhangi bir açıklama yapılmadan, önümüzdeki birkaç gün içinde oturup tekrar bir araya gelip aynı tartışmaları başlatmak için herhangi bir sebep görmüyorum” dedi.

Moskova, özellikle Batılı ortaklarından NATO'nun doğuya doğru daha fazla genişlemesini, Ukrayna’nın NATO’ya katılmasını ve Sovyet sonrası ülkelerde askeri üsler kurulmasını reddetme konusunda yasal garantiler talep ediyor.

Batılı yetkililer, Rusya'nın NATO'nun doğuya yayılmasını engelleme taleplerini reddetti ve ABD ise Avrupa'daki asker seviyelerini tartışmayı reddediyor.

Ukrayna, bu hafta Rusya ile ABD liderliğindeki Batılı müttefikler arasındaki görüşmelerin odak noktası oldu, ancak Cenevre veya Brüksel'deki müzakerelerde yer almadı. Perşembe günü Viyana'da başlayan AGİT toplantısına Kiev masaya oturdu.

Pazartesi günü Cenevre'de gerçekleşen ABD-Rusya toplantısı ve çarşamba günü Brüksel'de yapılan NATO-Rusya toplantısı sonrasında, daha fazla müzakere yapılıp yapılmayacağı belirsizliğini koruyor. 

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander Grushko çarşamba günü yaptığı açıklamada, Batı ile birlikte durumun kötüleşmesi halinde bunun “Avrupa güvenliği için en öngörülemeyen ve ciddi sonuçlara” yol açabileceğini söylemişti.

Rusya'nın AGİT Daimi Temsilcisi Alexander Lukashevich ise perşembe günü, "Makul bir süre içinde yapılan tekliflere yapıcı bir yanıt alamazsak, uygun sonuçlara varmak ve stratejik dengeyi sağlamak ve kabul edilemez tehditleri ortadan kaldırmak için gerekli tüm önlemleri almak zorunda kalacağız" dedi. 

Kaynaklar: RIA Novosti - Wall Street Journal - Financial Times 

: