Dünya

Türkiye’nin sondaj gemisi aniden yola çıktı; Doğu Akdeniz’e mi geliyor?

Türkiye’nin 2022 yapımı, yeni sondaj gemisi Abdülhamid Han açıklanandan 10 gün önce cumartesi günü sürpriz bir şekilde yola çıkmış görünüyor.

Türkiye’nin 2022 yapımı, yeni sondaj gemisi Abdülhamid Han, açıklanandan 10 gün önce cumartesi günü sürpriz bir şekilde yola çıktı.

Geminin Doğu Akdeniz’e doğru yol alması Kıbrıs Rum Hükümeti’nin odağını gemiye kaydırmasına neden oldu.

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez daha önce Abdülhamid Han’ın 9 Ağustos’ta göreve başlayacağını duyurmuş ve ilk görev yerinin Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacağını kaydetmişti.

Geminin beklenen tarih, 9 Ağustos'tan 10 gün önce Doğu Akdeniz’e doğru yol almaya başlaması Kıbrıs’ın güneyinde spekülasyonlara sebep oldu.

Marine Traffic web sitesine göre, Abdülhamid Han araştırma gemisi cumartesi gecesi aniden Türkiye'nin Mersin-Taşucu limanından ayrıldı ve şu anda güneybatıya doğru ilerliyor.

Abdülhamid Han sondaj gemisine ikmal gemisi Hakan İlhan eşlik ediyor.

Daha önce, Türkiye Petrollerine ait sondaj destek gemilerine, “Kıbrıs’ta 24 Aralık 1963 gecesi Lefkoşa'nın Kumsal bölgesinde şehit edilen 3 kardeşin adının verildiği” açıklanmıştı.

Türkiye'nin resmi TV kanalı TRT’nin 22 Mayıs 2021 tarihli haberinde, “Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı'nda görevli olan Tabip Binbaşı Nihat İlhan'ın (1924-2016) eşi Mürüvvet ve çocukları Murat, Hakan, Kutsi; eve giren EOKA tarafından küvette kurşuna dizilerek katledildiği” belirtilmiş ve “Tabip Binbaşı Nihat İlhan'ın oğulları Murat İlhan, Kutsi İlhan ve Hakan İlhan artık Mavi Vatan'da yaşatılacak” denmişti.

Kaynak: Marine Traffic web sitesi

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın