Dünya

Türkiye’de kamu hastanesi projeleri maliyetlerinde yüzde 70’den fazla artış yapıldı

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, Türkiye'de Kamu İhale Kanunu'na göre ihaleleri tamamlanarak yapımına başlanan 9 hastanenin yatırım maliyetlerine enflasyon ve kur farkı artışının yansıtıldığını yazdı.

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, 'Enflasyon ve kur artışı şehir hastanelerini vurdu' başlıklı bugünkü yazısında, Türkiye hükümetinin 2 yıl önce aşırı maliyetli oluşu nedeniyle vazgeçtiği Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) modelinin ardından Kamu İhale Kanunu ile yapılmaya başlanan yeni nesil şehir hastanelerinde, ihalesi verilmiş projelerin yatırım maliyetlerinde %70’ten fazla artış yapıldığını yazdı. 

"Örneğin Şanlıurfa Şehir Hastanesi için Sağlık Bakanlığı ihalenin yapıldığı tarihte 1 milyar 868 milyon TL için sözleşme imzalamış (YDA Grup ile). Ancak devletin resmi yatırım programında bu projenin tutarı artık 3 milyar 189 milyon TL görünüyor. Artış oranı mı? Yüzde 70.7" diyen Çiğdem Toker, Türkiye’nin 9 şehrinde ihale edilen ve yapımına başlanıp 2022’de bitmesi planlanan projelerde bugüne kadar ne harcama yapıldığını ve her proje için kur farkı ve enflasyondan ötürü ne kadar artış yaşandığını hesaplayarak köşesinde bir tablo eşliğinde yayınladı.

Çiğdem Toker’in yazısını okumak için tıklayınız: https://www.sozcu.com.tr/2022/yazarlar/cigdem-toker/enflasyon-ve-kur-artisi-sehir-hastanelerini-vurdu-6892521/

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın