Dünya

‘Türkiye ve Azerbaycan ortak bir Türk ordusu kurulması için müzakere ediyor’ haberine düzeltme

TBMM Başkanı Mustafa Şentop Bakü'de Azerbaycan ve Pakistan'dan mevkidaşları ile görüştü. Şentop iki ülkeden de Kıbrıs Türkleriyle olan dayanışmalarının artarak devam etmesini talep etti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı, Türkiye ve Azerbaycan'ın ortak bir Türk ordusu oluşturmak için müzakere ettiklerini açıkladı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Azerbaycan’da, Gence'de düzenlediği basın toplantısında, "Türkiye ve Azerbaycan ortak bir Türk ordusu kurulması için müzakere ediyor" dedi.

Ancak Mustafa Şentop'un daha sonra Bakü ile Ankara arasında ortak bir Türk ordusu oluşturulmasına ilişkin görüşmelerden bahsetmediğini söylediği belirlendi.

Sputnik Azerbaycan Telegram kanalından yaptığı yayında, ‘Oxu.Az haber ajansı Şentop’un sözlerinin yanlış bir çevirisini yayınladı’ ifadelerini kullandı.

Sputnik’in haberine göre, düzenlediği basın toplantısında bir gazetecinin birleşik bir Türk ordusu kurulup kurulmayacağına ilişkin sorusuna yanıt veren Şentop, şu anda anlaşmalar çerçevesinde sadece iki ülkenin ortak askeri tatbikatlarının yapıldığını söyledi.

‘Bir millet, iki devlet’
Anlaşmalar çerçevesinde iki ülke ortak askeri tatbikatlarının da yapıldığını söyleyen Şentop, “Bizim düşüncemiz bir millet, iki devlettir. Ve her zaman böyle olacak. Bu konuda çok sayıda müzakere ve anlaşma gerçekleşti” dedi.

Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan arasında Bakü Beyannamesi imzalandı

Azerbaycan, Türkiye ve Pakistan Parlamento Başkanları Sahiba Gafarova, Mustafa Şentop ve Assad Kaiser'in ilk üçlü toplantısı salı günü Bakü'de yapıldı. Üçlü toplantının sonuçlarının ardından parlamento başkanları Bakü Beyannamesi’ni imzaladılar.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha önce iki ülke arasında imzalanan Şuşa Beyannamesi çerçevesinde Azerbaycan'da Türk askeri üssü kurma olasılığını açıklamıştı. Şuşa Beyannamesi'nde ayrıca "tarafların iki kardeş ülkenin silahlı kuvvetlerini modern gereksinimlere uygun olarak modernize etmek için ortak çabalarını sürdürecekleri" belirtildi.

Rus Uzman: Ortak ordu ABD’nin işine gelir
Konuya ilişkin olarak Rus çevrimiçi yayın organı Vzyglad’ın görüştüğü uzman Pavel Felgenhauer, Türklerin Azerilerle "birleşik bir Türk ordusu" oluşturulmasına ilişkin açıklamalarının bir başka NATO ülkesi olan Yunanistan'ı rahatsız edeceğini kaydetti.

Uzman, “Ancak ABD böyle bir projenin uygulanmasına karşı olmayabilir. Washington için Azerbaycan'ın İran'a karşı projelere bağlanması önemlidir. Ve genel olarak Azerbaycan, ABD için stratejik olarak önemlidir” dedi ve Erdoğan'ın pan-Türk askeri projelerine NATO liderliğinden muhalefet beklenmemesi gerektiğini vurguladı.
(Kaynak: RIA Novosti-Vzyglad)

‘Azerbaycan ve Pakistan’ın Kıbrıs Türkleriyle olan dayanışmasının artarak devam edeceğine inanıyoruz’
Şentop ayrıca ‘Azerbaycan Milli Meclisi Dışişleri ve Parlamentolar Arası İlişkiler Komitesi Başkanı Sayın Samed Seyidov başkanlığındaki heyetin 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı gibi anlamlı bir günde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ziyaret etmesini son derece önemli bulduğumuzu ifade etmek isterim. Bu temasların karşılıklı olarak artarak devam etmesi Kıbrıs Türk halkına haklı davasında kuvvet verecektir. Bu temasların karşılıklı olarak artarak devam etmesi Kıbrıs Türk halkına haklı davasında kuvvet verecektir. Bu bağlamda, ambargo ve kısıtlamaların hafifletilmesine yönelik Azerbaycan tarafından atılacak adımlara da önem atfediyoruz" dedi.

TBMM Başkanı Şentop, Pakistan'ın da Kıbrıs Türkleriyle olan dayanışmasının artarak devam edeceğine inandığını dile getirdi.
Kaynak: TRT

: