Dünya

TL değer kaybetti

Türk Lirası, uluslararası piyasalarda bugün değer kaybetti.

Türkiye seçimlerinin ardından Türk Lirası pazartesi günü uluslararası piyasalarda sabah saatlerinde değer kaybetti.

CNBC’nin haberine göre, Amerikan bankası Wells Fargo'nun Gelişmekte Olan Piyasalar Ekonomisti ve FX Stratejisti Brendan McKenna, CNBC'nin "Squawk Box Asia" programına verdiği demeçte, TL'nin ikinci çeyreğin sonuna kadar dolar karşısında 23 ile yeni bir rekor seviyeye ulaşacağını ve ardından gelecek yılın başlarında 25 seviyesine geleceğini tahmin ettiklerini söyledi.  

TL son beş yılda dolar karşısında değerinin yaklaşık %77'sini kaybetti. 

Herhangi bir ülke hazinesine borç verirken o borcun geri ödenmemesi ihtimaline karşı alınan sigorta poliçeleri olarak CDS’ler (Credit Default Swap) de yükseldi.

Refinitiv verilerine göre, Türkiye’nin beş yıllık CDS’leri yaklaşık 664,18 baz puandan işlem gördü ve ikinci tur seçimden önceki 550 baz puan seviyesinden % 20 yükseldi.

MarketVector'un CEO'su Steven Schoenfeld, "Lira düşmeye devam ederse ve yapay olarak düşük faiz oranları politikasının bir sonucu olarak enflasyon yükselirse, 2022'de piyasayı keskin bir şekilde yükselten Türk hisse senetlerinde 'güvenliğe kaçış'ın bir tekrarını görebiliriz" dedi.

'Kasvetli ekonomik görünüm' önümüzde

Wells Fargo'dan McKenna, "Türkiye için çok kasvetli bir ekonomik ve piyasa görünümü" olduğunu söyleyerek, tüm senaryodaki "tek olumlu özelliğin" Türkiye Merkez Bankası’nın Orta Doğu ve Çin'deki ülkelerle döviz rezervi takas hatlarını sağlama alma kabiliyeti olabileceğini belirtti.

Kaynak: CNBC

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın