Özel Haber

Tekin Arhun'un evrakta sahteleme yaptığına yönelik davanın ilk sorgusu pazartesi günü

Lefkoşa Kaza Mahkemesi'nde 27 Eylül Pazartesi sabahı yapılacak duruşmada davanın ilk sorgusu yapılacak.

Polis tarafından 2014 yılında okunan, Tekin Arhun’un resmi evrakta sahteleme yapmak suçundan yargılanmasının beklendiği dava tam 7 sene sonra, 2021 yılında Başsavcılık tarafından açıldı.

Yurttaşların mal ve mülklerine ve şirketlerine, ‘hile yoluyla’, ‘tefecilik’le, ‘evrakta sahteleme’ ve ‘evrakta montaj’ yaparak el koyduğu Mahkeme kararlarıyla belirlenmiş olan Tekin Arhun hakkındaki 2014’de açılan kovuşturma dosyasının yıllardır ‘tamamlanamaması’ kamuoyunda pek çok spekülasyona neden olmuş, konu defalarca gündeme gelmişti.

İlk sorgu Lefkoşa Kaza Mahkemesi Yargıcı Hazal Hacımulla huzurunda yapılacak

Edinilen bilgiye göre, davanın ilk sorgusu Lefkoşa Kaza Mahkemesi Yargıcı Hazal Hacımulla huzurunda, 27 Eylül Pazartesi günü görülecek. 

Bugüne dek Başsavcılık ve Polis tarafından toplanan emarelerin evrak üzerinde değerlendirileceği duruşma sonunda, Arhun’un avukatı tarafından bir itiraz yapılmaması durumunda dosyanın 10 gün sonrasına Ağır Ceza’ya havale edilmesi bekleniyor. 

Davada Tekin Arhun’u avukat Serhan Çınar’ın hukuk bürosu, Oktay Feridun ve Ortakları’nın temsil edeceği belirtiliyor.

Dava Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Yargıç Fadıl Aksun’un başkanlığında görülecek

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Yargıç Fadıl Aksun’un başkanlığında görülecek davada, Tekin Arhun suçlu bulunursa evrakta sahteleme üzerinden elde ettiği menfaate göre ve kamu yararı göz önünde bulundurularak cezanın süresinin belirleneceği tahmin ediliyor.

Ağır Ceza’da görülen davalarda, zanlı davada hüküm verilene kadar tutuklu yargılanıyor.

Ne olmuştu?
Tekin Arhun’un yine hukuksuzca ele geçirdiği Mahkeme kararı ile tespit edilen C&T Construction şirketi ile Kascon Ltd. arasında 2008 yılında bir alacak-verecek davası görülmeye başlanmış, davada sunulan resmi bir belgenin Arhun tarafından sahtelenmiş olabileceği polis tarafından şahadet olarak verilmişti. Polis’in 2014 yılında Arhun’a dava okuduğu da ortaya çıkmıştı.

Polis memuru Umut Kulle şahadetinde Arhun'un Mahkeme'ye sunduğu Emare 28 ile ODTÜ EBİ'nin orijinal raporu arasında 'gözle görülür fark olduğu'nu söylemişti

Dava sırasında Bafra Arıtma Tesisi’nde inşaatın bittiğine dair Tekin Arhun tarafından sunulan Emare 28’de sahteleme yapıldığı öne sürülmüş, Arhun’un elindeki raporla, büyük inşaat projelerinin kontrolörlüğünü yapan, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, ODTÜ Geliştirme Vakfı’na bağlı EBİ'nin (Elektronik Bilgisayar İnşaat A.Ş) original raporu arasında ‘gözle görülür fark’ olduğu Lefkoşa Polis Müdürlüğü Adli Şube'den Polis memuru Umut Kulle tarafından şahadet olarak verilmişti. 

Mahkemeye 27.03.2014 yılında verdiği şahadette polis memuru Umut Kulle, “Huzurumda bulunan emarenin ve orijinalinin farklı olduğunu tespit ettik. Gözle görülür bir farklılık vardı yazılarda ve bunları tetkik için Polis Genel Müdürlüğü Sahtecilik Şubesi’ne gönderdik” demişti.

Davada, davacı Kascon Ltd., davalı, direktörü Tekin Arhun olan C&T Construction’dan 154 bin 574 sterlin meblağ, faiz ve masraf talep etmişti. Davalı C&T Construction mukabil dava açarak asıl Kascon Ltd’nin kendilerine 165 bin sterlin borcu olduğunu ileri sürmüştü.

4354/2008 numaralı davanın 26/05/2015 tarihinde okunan kararında, Davalı C&T Construction ve dolayısıyla inşaat şirketinin direktörü Tekin Arhun’un Kascon Ltd’ye 183 bin 884 sterlin ödemesine ve bu meblağ üzerinden 5/12/2013’den itibaren tamamen tediyeye yasal faiz uygulanmasına emir ve hüküm verilmişti. Arhun’un şirketi tarafından açılan mukabil dava da Yargıç Düriye Elkıran tarafından reddedilerek, iptal edilmişti.

Yıllar sonra C&T Construction’ın hisselerinin Tekin Arhun ve eşi Tüjen Arhun tarafından usulsüzce ele geçirildiği Mahkeme kararı ile belirlenmiş ve Arhun’lar hukuksuzca el koydukları şirket hisselerini eski sahiplerine devretmişti.

Mikro-Makro Medya Ltd’nin sahiplerinin ve çalışanlarının ve bağlı şirketlerinin ve ortaklarının Tekin Arhun’la ve şirketleriyle hiçbir ticari ilişkisi olmayıp, herhangi bir borç alacak ilişkisi içinde değillerdir. 

: