Dünya

Tayland Maya Plajı doğal yaşamı korumak için kısa süreliğine tekrar kapanıyor

2018'de ekosistemin zarar görmesi nedeniyle kapatılan dünyaca ünlü Maya Körfezi ve Maya Plajı'nda artık körfeze teknelerin girmesi de, turistlerin denizde yüzmesi de yasak. Plaj yeniden filizlenen doğal yaşamı korumak için sadece 2 aylığına tekrar kapanıyor. Turistler plajın yeni halinden memnunlar.

Dünyanın en popüler turistik yerlerinden biri olan, haziran 2018’de ekosistemin hasar görmesi ve çevre kirliliği nedeniyle Tayland Hükümeti tarafından kapatılan Tayland Maya Körfezi, büyük bir rehabilitasyon programının ardından 7 ay önce tekrar açıldı ancak doğal yaşamı koruma programını sürdürmek için körfez kısa süreliğine tekrar kapatılıyor.

Körfeze artık değil teknelerin girmesi, insanların yüzmesi ve hatta kumsalda sigara içmek de yasak.

Turistler yeni inşa edilmiş bir tahta kaldırımdan ünlü beyaz kumlu plaja gidebiliyor anca suya birkaç adımdan fazla girilmesine izin verilmiyor.

Suda dayanamayıp yüzmeye kalkan turist geri çevriliyor ve bunu deneyen bir Fransız turistin başına geldiği gibi 5.000 baht para cezası (yaklaşık 137 Dolar) ödemek zorunda bırakılıyor.

Cankurtaran kulelerinde görevliler turistlerin suya birkaç adımdan fazla girmesi durumunda anında düdükle uyarıda bulunuyor.

 

Leonardo DiCaprio'nun oynadığı 2000 yapımı "The Beach" filminin çekildiği Maya Körfezi, filmden sonra turistik bir yer haline geldi.

Phuket'ten günlük olarak gelen turist sayısının günde 7.000 veya 8.000 ziyaretçiye kadar yükseldiği günlerde, her gün yaklaşık ve ortalama 5.000 kişi körfeze giriyordu. Körfez içindeki teknelerin sayısı 100’e çıkabiliyordu.

Körfezin resifi 30 yıl önce % 70-80 oranında sağlamken, teknelerin pervaneleri ve denize giren insanlarla 2018’de bu oran % 8’e düşmüştü. 

Önemli ekolojik kaygıların yanı sıra, turist deneyimi de olumlu değildi. Güzel koyun panoramik manzarası, kıyı boyunca demirlemiş uzun tekne hattı tarafından engelleniyordu.

Bilim insanları, deniz uzmanları ve gönüllülerden oluşan bir ekip, çoğu yakındaki bir ada olan Koh Yung'un kıyılarında yetişen 30.000'den fazla mercan parçasını körfez kapalıyken yeniden dikti.

Yeniden dikilen mercanların yaklaşık % 50'si hayatta kaldı. Şimdi kendi kendilerine büyümeye ve yayılıyorlar. 

Yeni nakil işlemi olmadan, resifin doğal olarak yenilenmesinin 30-50 yıl alacağı belirtiliyor.

Körfezin kapalı olduğu süreçte vahşi yaşam da körfeze geri döndü ve gelişiyor. Körfez kapatıldıktan sadece 3 ay sonra siyah uçlu resif köpek balıkları körfeze geri geldi. Şu anda körfezde yaşayan hayvanlar arasında insanlara zararsız olan palyaço balığı, ıstakoz ve siyah uçlu köpek balıkları bulunuyor.

Maya Körfezi ve plajı yeniden açılmasından bu yana, sadece yedi ay sonra, Taylandlı yetkililer Maya Körfezi'ni bir kez daha kapatıyor.

Ancak bu kez, kapanış muson mevsimi boyunca 1 Ağustos'tan 30 Eylül'e kadar sadece iki ay sürecek.

Maya Körfezi milli parkının şu anki şefi Suthep Chaikaow, parkın 2018'de kapatılmasından önceki atmosferi hatırlıyor.

"Söyleyebileceğim tek şey korkunç olduğu" diyor CNN'e. "Geçmişte, turistler fotoğraf çekmeye çalıştıklarında, görebildikleri tek şey, demirli teknelerle dolu koydu. Manzaralar güzel değildi. Plaj da turistlerle doluydu."

Bunu düzeltmek için, Milli Parklar Bakanlığı, ziyaretçi sayısını günde 4.125 kişiden fazla olmayacak şekilde sınırlandırdı ve turistlere bir saatlik alanlar tahsis etti. İlki sabah 7'de başlayan turlarda toplam sayı 375 kişiyi geçemez.

Tekneler artık körfeze giremiyor. Yolcular adanın arkasında ünlü koydan uzakta yeni inşa edilmiş bir iskeleye bırakılıyor. 

İskeleden çıkan yeni yapılmış tahta kaldırım, ormanın içinden geçerek dar adanın diğer tarafındaki plaja beş dakikalık keyifli bir yürüyüş sunuyor.

Park müdürü, turistleri sudan uzak tutmak istemelerinin birkaç nedeni olduğunu söylüyor. Birincisi, köpek balıklarını rahatsız edilmesini engellemek. Ayrıca, kumda yürümenin bilim insanlarının yeniden büyümek için çok çalıştıkları mercanlara basılmasına neden olacağını kaydediyor.

"Mercanlar kırılabilir, doğal kaynaklarımız tekrar yok olabilir" diyor ve ekliyor "Ziyaretçilerin mutlu olduğunu gördüğümde çok seviniyorum. Maya Körfezi’nin öncesi ve sonrası çok farklı... Bu alanı korumamız için bizi cesaretlendirdi."

CNN'in konuştuğu turistler de aynı fikirde üstelik...

Hükümetin dört yıl önce körfezi kapatırken karşılaştığı eleştirilere gelince, körfeze seyahat düzenleyen birçok tur operatörü karara zamanında kıyasıya tepki gösterdi.

Milli parkın müdürü, "İşletme operatörlerinin tek düşüncesi, ellerinden geldiğince çok turist çekmekti. Ancak kapanmadan sonra, bölgeye tanıklık etmek için temsilciler gönderdiler. Bu onlar için çok şaşırtıcıydı, eğer bu şekilde sonuçlanacağını bilselerdi, bunu uzun zaman önce yapmamız gerektiğini söylediler. İşbirliği yaptılar" diyor.
Kaynak: CNN

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın