Dünya

Suriye'den petrol sızıntısı hızla Kıbrıs kıyılarına geliyor

Suriye'nin Baniyas kentinde, geçen çarşamba günü petrol rafinerisinde meydana gelen büyük petrol sızıntısının Kıbrıs’a doğru hızla ilerlediği bildiriliyor.

Suriye'nin Baniyas kentinde, geçen çarşamba günü petrol rafinerisinde meydana gelen büyük petrol sızıntısının Suriye kıyılarından yayılarak Kıbrıs’a doğru hızla ilerlediği bildirildi.

Rafinerinin termik istasyonundaki yakıt tanklarından birinde meydana gelen çatlaktan sızdığı ve petrolün bulunduğu depoda 15 bin ton yakıt mevcut olduğu ileri sürülüyor. Ham petrolün çeşitli coğrafi ve jeopolitik bölgelerdeki sevkiyatlarını ve depolanmasını izleyen ve raporlayan bağımsız çevrimiçi kuruluş TankerTrackers.com, ‘Suriye'nin Baniyas kentindeki elektrik santralinden dökülen akaryakıt, Kıbrıs'ın tüm doğu kıyı şeridine tamamen zarar vermek üzere. Haber kuruluşları lütfen aciliyeti olan bu konuya biraz daha dikkat çekebilir mi? Teşekkürler’ paylaşımı yaptı.

Araştırmacı gazetecilik kuruluşu Bellingcat yazarlarından Wim Zwijnenburg da Twitter’dan yaptığı paylaşımda, ‘EOSOrbital tarafından Sentinel-1 kullanılarak yapılan yeni uydu görüntüsü analizi, Baniyas petrol sızıntısının tahmin edilenden çok daha büyük olduğunu, neredeyse 1000 km² olduğunu gösteriyor, ancak petrol parlaklığının h/t olup olmadığını ve ne kadar büyük olduğunu görmek için görsel tanımlamaya ihtiyaç var’ dedi.

: