Dünya

Suç çetelerine iş yapan kripto borsası Bitzlato'nun çökertilmesinde güney Kıbrıs Polisi de çalıştı...

Bitzlato kripto borsasının kurucusu Rus vatandaşı 700 milyon dolarlık mali suç işlemekle suçlanarak, tutuklandı. Bitzlato'nun dijital altyapısını ele geçirmek ve kullanıma kapatmak için Avrupa'da yapılan ortak operasyona güney Kıbrıs Polisi de katıldı.

ABD Adalet Bakanlığı, Çin'de yaşayan kripto para borsası Bitzlato'nun kurucu ortağı, Rus vatandaşı Anatoly Legkodymov'u, yasa dışı kaynaklarla 700 milyon dolardan fazla işlem yapmak ve kara para aklamayı engellemeye yönelik yürürlükteki kuralları ihlal etmekle suçladı.

Legkodymov Miami'de tutuklandı.

ABD Bölge Savcısı Breon Peace, düzenlediği basın toplantısında, "Kripto para birimi ticareti yapan kurumlar yasaların üstünde değil ve sahipleri bizim erişimimizin ötesinde değil" dedi.

Savcı, "İddia edildiği gibi, Bitzlato bir kripto borsası olarak  sorgusuz sualsiz suçluların işlerini yaptı ve sonuç olarak yüz milyonlarca dolar değerinde mevduat elde etti. Sanık şimdi şirketinin kripto para ekosisteminde oynadığı kötü niyetli rolün bedelini ödüyor" ifadelerini kullandı.

Savcılığın iddiasına göre, Hong Kong'da kayıtlı Bitzlato borsası yaklaşık 4,5 milyar dolar değerinde kripto para birimi işlemi gerçekleştirdi. Firmanın kullanıcılarından sadece kimlik talep ettiği ve "suç faaliyetlerinde kullanılmak üzere tasarlanan cezai gelirler ve fonlar için bir cennet" haline gelmesine olanak yarattığı belirtildi.

Savcılık, Bitzlato'nun standart müşteri inceleme prosedürlerini uygulamaksızın Rusya kaynaklı "kirli para" ile iş yaptığını gösteren şirket içi bir belgeye dayanarak, borsanın sorunların farkında olduğunu ileri sürdü.

Yetkililer, kripto borsasının uyuşturucu, kara para aklama ve uluslararası yetkililerin geçen yıl kapattığı, çalıntı finansal bilgilerin satıldığı Rus bağlantılı karanlık pazar yeri, Hydra Market ile yakından bağlantılı olduğunu kaydetti. Bitzlato, Hydra Market kapatıldıktan sonra bile BlackSprut, OMG ve Mega gibi Rusya bağlantılı darknet pazarlarındaki işlemleri kolaylaştırmaya devam etti.

Bitzlato, ABD'li müşterileri kabul etmediğini iddia etti ancak savcılar aksine borsanın Amerikalılarla "önemli" miktarda iş yaptığını açıkladı.

Avrupa Polis Teşkilatı Europol, İspanya, Portekiz ve [güney] Kıbrıs Polisi ile birlikte çalışan Fransız yetkililer, Bitzlato'nun dijital altyapısını ele geçirirek, sistemi kullanıma kapattı.

Blockchain analiz platformu Chainalysis birkaç gün önce yasa dışı davranışlarla ilişkili cüzdan adreslerine gönderilen kripto miktarının 2022'de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını, fidye yazılımı, insan kaçakçılığı ve terörizmin finansmanı gibi suç faaliyetleriyle bağlantılı adreslere 20 milyar doların biraz üzerinde kripto para birimi gönderildiğini açıklamıştı.

Kaynaklar: FINCEN - BBC- Financial Times

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın