Dünya

Sinan Ateş 'potansiyel lider' olduğu için mi öldürüldü?

Türkiye’de 'Kısa Dalga' haber portalından gazeteci Ersan Atar önceki gün yayımlanan yazısında ciddi iddiaları dile getirdi.

Türkiye’de 'Kısa Dalga' haber portalından gazeteci Ersan Atar önceki gün yayımlanan yazısında, 30 Aralık günü Ankara'da uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Sinan Ateş suikastine ilişkin olarak ‘Sinan Ateş, İYİ Partililere yaklaşıyordu da ondan öldürüldü” ‘kolaycılığından kaçınmak’ gerektiği görüşünü savundu.

Sinan Ateş için ‘ülkücü çevrede “Lider – Teşkilat – Dokrin” üçlemesinin “Lider”liği için potansiyeldi’ diye yazan Atar şöyle devam etti:

‘Sinan Ateş İYİ Parti’lilerle fotoğraflar çektiriyordu. Acaba Ülkü Ocakları Başkanlığı’nda alınmasında gerekçe bu muydu? Yoksa Devlet Bahçeli Sinan Ateş’e baktığında kendini mi görüyordu? Öyle ya Devlet Bahçeli de hep böyle Erdoğan’ın koltuğunun altındaki, ileri yaşlardaki siyasetçi değildi ya. O da bir zamanlar genç bir akademisyendi. Ve o Sinan Ateş, parti içinde aktifti, eğitimler verir, faaliyetler düzenlerdi. Hatta kimine göre O’nda “Muhsin Yazıcıoğlu gülüşü var”dı. Tehlikeliydi. Derhal o görevden uzaklaştırılmalıydı. Hem ne vardı işte, Hacettepe Üniversitesi gibi saygın bir kurumda kadro ihdas edilmemiş miydi? “Uslu uslu derslerine girip çıksın, gençlere tarih anlatsın”dı.

Sinan Ateş bu görevden istifa ettirildikten sonra sosyal medyadan şöyle diyecekti:

“Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı, ömür boyu taşıyacağım en kutsal unvan olacaktır. Ülküdaşlarım haklarını helal etsinler. Bu can bu bedende oldukça Liderim Sayın Devlet Bahçeli’nin ve davamın emrinde olacağım.”

"Kendisine eşlik edenler, “tenhalarda kıstırılıp” sopalarla dövülüyordu; döven ülkücü, dövülen ülkücüydü"

İlginç bir mesajdı. Bugünkü “İYİ Partililerle yakınlaştı da ondan” senaryosuna çok uymuyordu. Neyse deyip devam edelim.
Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı görevinden alındı, “gençlere tarih anlatsın” dendi ama öyle olmadı; Sinan Ateş dergiler, kitaplar çıkarıyor ve hatta Bahçeli’den çok dolaşıyordu. Sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarda, “ülkenin güneyi” diyor, “kuzeyi” diyor, “şimdi de en doğusundayım” diye Iğdır il tabelası önünden mesajlar veriyordu. Mesajlarına yanıt da buluyordu ve bu yanıtlar, “Sen emret Genel Başkanım” diye başlıyordu. Tarikat şeyhleriyle görüşüyor, aşiret ağalarını ziyaret ediyordu; ağırlanıyordu. Kendisine eşlik edenler, “tenhalarda kıstırılıp” sopalarla dövülüyordu; döven ülkücü, dövülen ülkücüydü. Bu isim, Sinan Ateş öldürülmeden bir süre önce gittiği Iğdır’da kendisine eşlik eden Iğdır Ülkü Ocakları Başkanı Mutluhan Kaşkar’dı. Kaşkar bir keresinde kafede, birinde de sokakta dövülmüştü. Ve dövenlerde sopa ve kılıç vardı.

Sinan Ateş’i biz bilmiyorduk ama o çevre iyi biliyordu. Sempati topluyordu. Bunun sağlaması da Bursa’daki cenazesiydi. Görenlerin yalancısıyız; cenazesi Bursa’da Zeki Müren’in cenazesinden sonra en kalabalık cenazeydi. Ve o cenazeye katılmak hiç de kolay değildi; irade gerektirirdi. Ve bu cenazede, “Dişe diş, kana kan; intikam, intikam!”, “Bozkurtlar burada, çakallar nerede?” sloganları atılıyordu. Ve de o cenazeye, Devlet Bahçeli’nin karşısında olduğu bilinen eski Ülkü Ocakları başkanlarından Azmi Karamahmutoğlu da katılıyordu. Hatta Devlet Bahçeli yönetimi ile yakın ilişkilerinin devam ettiği bilinen eski Ülkü Ocakları Başkanlarından Erdem Karakoç da oradaydı’ ifadelerini kullandı.

"Saydığımız isimlerden bazılarının aralarında anlaşıp sonra bir siyasiyi ziyaret ederek “onay” aldıkları iddiası var"

Yazısında firari tetikçi de dahil cinayetle ilişkili bazı ‘portre’ler hakkında iddiaları dile getiren Ersan Atar, ‘Saydığımız isimlerden bazılarının aralarında anlaşıp sonra bir siyasiyi ziyaret ederek “onay” aldıkları iddiası var. Bu isimlerden özellikle “tetikçi” gruptakilerin bir araya getirilmesinde bazı avukatların aracılık ettiği, ocaktan bazı isimlerin organizasyona katıldığı gibi iddialar. Belki sis biraz daha kalkarsa o isimlerin de portrelerini aktarırız’ diyerek yazısını sonlandırdı.

Kaynak: Kısa Dalga, Ersan Atar, ‘Cinayetin Portreleri’

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın