Dünya

Rusya’nın sabotajı mı: Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2'de gaz sızıntısı yaşanıyor

Danimarka, Almanya ve Polonya'dan yetkililer, Baltık Denizi'ndeki iki Rus doğalgaz boru hattından şüpheli sızıntılar olduğunu açıkladı.

Danimarka, Almanya ve Polonya yetkilileri, Baltık Denizi'ndeki iki Rus doğalgaz boru hattındaki şüpheli sızıntıların, hatlara düzenlenmesi muhtemel bir sabotajın sonucu olduğunu açıkladı. 

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Rusya ile Avrupa arasındaki enerji krizinin merkezinde yer alan Kuzey Akım 1 ve 2 boru hatlarındaki sızıntıların nedeni olarak sabotajın göz ardı edilemeyeceğini söyledi. Frederiksen, "Henüz sonuca varmak için çok erken, ama olağanüstü bir durum. Üç sızıntı var ve bu nedenle sızıntıların kazara olabileceğini hayal etmek zor" dedi. 

Alman yetkililer de Berlin'de her iki boru hattındaki ani basınç kaybının "hedefli bir saldırının" sonucu olabileceğine dair endişeler olduğunu söyledi. Saldırıya Rusya'nın katılımının "dışlanamayacağını" ekleyen Alman görevliler, Almanya'nın Danimarka ve İsveç tarafından yürütülen soruşturmaya dahil olmadığını kaydetti. 

Boru hatları zaten çalışmadığı ve gaz akışı olmadığı için sızıntıların bir etkisi yok ancak Norveç gazını Danimarka üzerinden Polonya'ya ilk kez ulaştıracak bir boru hattının açılışıyla sızıntıların başlaması aynı zamana denk geldi. Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen açılış töreni için salı günü Polonya'ya gitmişti.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki salı günü yaptığı açıklamada, "Olanların tüm ayrıntılarını bilmiyoruz, ancak bunun Ukrayna'daki durumun tırmanmasıyla ilgili bir sabotaj eylemi olduğunu açıkça görüyoruz" dedi. 

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'nin danışmanı Mykhailo Podolyak, Twitter'dan şunları söyledi: "Kuzey Akım 1’de 'gaz sızıntısı', Rusya tarafından planlanan bir terör saldırısından ve AB'ye yönelik bir saldırganlık eyleminden başka bir şey değildir. Rusya, Avrupa'daki ekonomik durumu istikrarsızlaştırmak istiyor... En iyi yanıt ve güvenlik yatırımı Ukrayna’ya tanklardır. Özellikle de Alman tankları." 

Rus ajansı Interfax'ın haberine göre, Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov’a sızıntının nedeninin sabotaj olup olmadığı sorulduğunda, Peskov gazetecilere "Şu anda hiçbir versiyon dışlanamaz" dedi. "Açıkçası, boru bir şekilde hasar gördü. Sebebin ne olduğuna dair soruşturmanın sonuçları ortaya çıkmadan önce hiçbir versiyon dışlanamaz" diye ekledi. 

Baltık Denizi'ndeki Bornholm adası yakınlarındaki Kuzey Akım boru hatlarındaki sızıntıları gösteren harita-DW

Danimarka'nın enerji ajansı, Kuzey Akım 2 boru hattında Bornholm'a yakın ayrı bir sızıntı olduğunu duyurdu.

Danimarka’nın açıklamasından saatler sonra İsveç'in deniz idaresi salı günü Baltık Denizi'ndeki Danimarka adası Bornholm yakınlarındaki Rus Kuzey Akım 1 boru hattında iki sızıntı olduğunu bildirdi.  

Baltık Denizi'ndeki gaz kabarcıklarının çapı yaklaşık 1 km

Danimarkalı yetkililer, Baltık Denizi'ndeki gaz kabarcıklarının çapının yaklaşık 1 km olduğunu söyledi. İsveç ve Danimarka, gemileri bölgeden kaçınmaları konusunda uyardı. 

Bir gün önce gaz sızıntıları bölgesinde iki güçlü patlama oldu

İsveç Ulusal Sismoloji Merkezi, bir gün önce gaz sızıntıları bölgesinde iki güçlü patlama tespit ettiğini açıkladı. 

Norveç'in petrol ve enerji bakanı Terje Aasland, sızıntılar sabotaj gibi göründüğü için, Norveç’in Polonya'ya yeni bir gaz boru hattı açtığı gün olarak salı güvenliğe çok dikkat ettiğini belirtti. Norveç'in petrol güvenliği otoritesi pazartesi günü yaptığı açıklamada, birkaç petrol ve gaz şirketinin son zamanlarda açık deniz tesislerine yakın tanımlanamayan dronlardan şikâyet ettiği konusunda uyarmıştı. 

Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2'nin boru hatlarında artık ciddi bir güvenlik ve çevresel tehlike riski var

Eurasia Group'tan Henning Gloystein, boru hatlarının "kazara hasarı önlemek için tasarlandığını" söyledi. Ancak şunları ekledi: "Her iki hattın da halen baskı altında olduğu ve her birinin günde yaklaşık 165 milyon metreküp metan ağırlıklı gaz borulama kapasitesine sahip olduğu göz önüne alındığında, bu büyüklükteki sızıntılar ciddi bir güvenlik ve çevresel tehlikedir." 

Sızan metanın çoğunun suda çözüneceği ileri sürüldü

Rus devletine ait enerji şirketi Gazprom boru hatlarının İsviçre merkezli operatörü Nord Stream, olayların "benzeri görülmemiş" olduğunu söyledi, ancak sızan metanın çoğunun suda çözüneceğini öne sürdü.

Enerji analistleri, her iki hattın da faaliyette olmadığı bir zamanda sızıntılardan kimin fayda sağlayacağının belli olmadığını söyledi. Ancak bazıları Norveç’ten Polonya’ya gaz ulaştıracak yeni gaz boru hattının açılışı ile bağlantılı olduğunu düşünüyor. 
Kaynak: Financial Times

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın