Dünya

Rusya 'Kırım’a karşılık KKTC’yi tanıyacağı iddiaları'nı ağır bir dille yalanladı

Rusya ve Türkiye'nin, 'Kırım ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin karşılıklı olarak tanınacağı bir anlaşmayı tartıştığı' iddiası Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova tarafından yalanlandı.

Yunan medyasında çıkan, Rusya ve Türkiye'nin, Kırım ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin karşılıklı olarak tanınacağı bir anlaşmayı tartıştığı iddiası Rusya tarafından ağır ifadelerle yalanladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova bugün katıldığı III. Avrasya Kadın Forumu'nun oturum arasında konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Rusya'nın resmi yorumu alınmadan yalan haberler yapılıyor

Zakharova, ‘Özellikle Yunan ya da Türk medyasında bazı yalan haberler yapıldığında böylesine ilginç eğlenceler yaşamaya zaten alışığız. [Sorulursa] Biz her şey hakkında yorum yapmaktan mutluluk duyacağız" dedi.

Diplomat, "İlgili pasajları ilgili haberlere eklemeden önce Moskova'nın resmi yorumu hakkında bilgi almak gereklidir. Açık olmamıza ve pratik olarak her şey hakkında çevrimiçi olarak yorum yapmamıza rağmen bu gerçekleşmiyor" dedi.

‘Rusya’nın Kırımı ile sözde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında benzerlikler kurmak yanlış ve güvenli değil’

Maria Zakharova, Rusya Federasyonu'nun ayrılmaz bir parçası Kırım topraklarının hiçbir zaman pazarlığa konu olmadığını ve pazarlık konusu olmayacağını belirterek, ‘Rusya’nın Kırım'ı ile sözde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında benzerlikler kurmak yanlış ve güvenli değil, çünkü bu tür imalar uluslararası kamuoyunun kafasını karıştırıyor, güveni zedeliyor ve Kıbrıs sorunu da dahil olmak üzere olumsuz duygular yaratıyor" dedi. 

Rusya çözüm çabalarını destekliyor

Zakharova, Rusya'nın Kıbrıs konusundaki tutumunun değişmediğini, Kıbrıs'ta tek bir uluslararası tüzel kişiliğe ve egemenliğe sahip iki bölgeli ve iki toplumlu bir federasyonun kurulmasını desteklediğini hatırlattı. Diplomat, "BM Genel Sekreteri'nin toplumlar arası müzakere sürecini sürdürmeye yönelik çabalarını destekliyoruz" dedi.
Kaynak: TASS

: