Dünya

Rus muhalif Navalni’nin açtığı davalar Rus Mahkemesi tarafından reddedildi

Rusya Devlet Başkanı Putin'in politikalarına keskin eleştirileri ile tanınan, haspisteki Rus muhalif poltikacı Aleksey Navalni'nin açtığı davalar Rus Mahkemesi tarafından reddedildi.

Rusya'da Vladimir Bölgesi Petushinsky Bölge Mahkemesi, Rus muhalif politikacı Aleksey Navalni'nin Pokrov'daki 2 numaralı cezaevine karşı açtığı davayı reddetti. 

Rus Muhalefet lideri, Klyuch haber ajansındaki çalışmaları için kazandığı parayı almak istedi. 

Cezaevi, hükümlülerin kurum dışında çalışmasının ancak sözleşmenin cezaevi idaresi tarafından yapılması durumunda mümkün olduğunu kaydetti. Mahkeme, politikacının bu parayı maaş olarak muhasebeleştirmesini reddetti.

İkinci davada Navalni, aşırılıkçı ve terörist olarak kaydının yasadışı ilan edilmesini istedi. Cezaevi komisyonu aksine muhaliflerin kaydını uzattı.

Politikacı, 17 Ocak 2021'de Moskova havaalanında gözaltına alındı. Rusya’da Tomsk'ta Noviçok grubundan bir kimyasal madde ile zehirlendikten sonra altı ay tedavi gördüğü Almanya'dan döndüğü gün gözaltına alınan Navalni o zamandan beri hapsedildi. Navalni 2 Şubat 2021'de Vladimir bölgesindeki bir cezaevine gönderildi.
Kaynak: MediaZone

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın