Dünya

Murat Kanatlı'nın Falyalı açıklamasından Belçika ve Hollanda’daki duruma....

'Uyuşturucu mafyası borçlu gümrükçüleri ve borçlu polisleri veya borçlu diğer yetkilileri belirleyip yanaşıyor.' Belçika'da mafya ile çalışan birçok savcılık görevlisi, avukat, hazine memuru, polis, gümrük memuru, liman idaresi ve belediye çalışanı tutuklandı.

Birkaç gün önce YKP (Yeni Kıbrıs Partisi) Genel Sekreteri Murat Kanatlı, Halil Falyalı cinayeti konusunda savcılık iddianamesini değerlendirmişti.

Kanatlı açıklamasında, 

"Geçen gün mahkemede Savcının ağzından şu cümleler çıktı: ‘Bir kumarhane sahibi olan maktul Falyalı hakkında 19 Ocak 2017 tarihinde ABD yetkili makamlarınca kırmızı bülten çıkarıldı, bu bültende, Maktulün ateşli silah sahibi olduğu, silahlı korumalar ve güvenlikle seyahat ettiğinin bilindiği, 2012 yılı Mayıs-Eylül ayları arasında Virginia'nın doğu bölgesinde kara para aklamak için çeşitli planlara iştirak ettiği, ABD, Avrupa ve Ortadoğu'da silah ve uyuşturucu dağıtan Kıbrıs'taki geniş çaplı bir silah ve uyuşturucu kaçakçılığı örgütünü yönettiği, bu örgütün Kıbrıs ve Türkiye'den Birleşik Krallığa eroin taşıdığı ve bu satıştan elde edilen geliri akladığı’ yönünde bilgilere yer verildiği belirtildi.

2017 yılında beri ABD’de Kırmızı Bültenle aranan kişi Kıbrıs’ın kuzeyinde para aklamada önemli araçlardan biri olan kumarhaneler işletebiliyordu, işletme lisansları için gerekli olan güvenlik soruşturmasını geçebiliyordu.

Daha önce de mahkemeye çıkarılan Halil Falyalı’nın Kırmızı Bülten ile arandığı mahkeme oturumlarına yansımadıydı, bunu yenile bulup, mahkemeye sunabilen polis teşkilatına ve başsavcılığa günaydın diyoruz…

Peki, hakkında Kırmızı Bülten araması olan bu kişinin bu ülkedeki faaliyetleri sonucu olası “suç geliri” elde etmesi ve aklamasına yönelik herhangi bir soruşturma var mı?" diye sormuştu.

Halil Falyalı'nın öldürülmesi sonrasında KKTC'de uyuşturucu ve bet pazarının el değiştirmiş olması kuvvetle muhtemeldir.

Kara paranın aklanmasının önlenmesi alanında çalışan İrlandalı gazeteci Stephen Ræ dünkü yazısında, Belçika'daki Anvers limanı ve Hollanda'daki Rotterdam limanı üzerinden Avrupa’ya sokulan başta kokain uyuşturucu maddeler nedeniyle, birer narko devlete dönüşmekle eleştirilen Hollanda ve Belçika’daki durumu ele aldı. 

Uyuşturucu gelirlerinin iki ülkede de "emlak ve misafirperverlik gibi geleneksel sektörleri zehirlediği”ni ve Belçika’a milyarlarca Euro’luk uyuşturucu gelirinin mülk geliştirme ve fast-food restoranları aracılığıyla aklandığını belirtti.

Üstelik Belçika'da, Anvers’ten (Antwerp) sadece 46 km. uzakta Avrupa Birliği kurumlarının merkezlerinin yer aldığı başkent Brüksel bulunuyor.

Mafya kolluk kuvvetleri içinde "Zayıflara, en yoksul olanlara, özel olarak sorun yaşayanlara, çok fazla para harcayanlara' bakıyor

Belçika Gümrük Servisi Genel Müdürü Kristian Vanderwaeren'in The Times’a verdiği röportajdan alıntı yapan gazeteci, Gümrük Müdürü’nün uyuşturucu mafyasının kolluk kuvvetleri içinde "Zayıflara, en yoksul olanlara, özel olarak sorun yaşayanlara, çok fazla para harcayanlara bakıtıkları"nı söylediğini aktardı.

"Mafya sızması", benzin istasyonunda omzuna bir dokunuş, bir içki teklifi veya belki de bir aile üyesine verilen dostça bir kredi ile başlayabiliyor.

Belçika’da geçen yılki tutuklamalar arasında, hangi nakliye konteynerlerinin potansiyel kokain taşıyıcıları olarak tanımlandığını görmeye izni olan bir gümrük memurunun yanı sıra Anvers'in uyuşturucu ekibindeki baş polis müfettişi de vardı.

Uyuşturucu mafyası borçlu gümrükçüleri ve borçlu polisleri veya borçlu diğer yetkilileri belirleyip yanaşıyor

Bu yılın başlarında polis, ulusal finansal veritabanlarına erişimi olan ve bir icra memuru için çalışan bir personeli tutukladı. Personel, borçları olan gümrükçüleri, borçlu polisleri veya diğer yetkilileri potansiyel rüşvet hedefleri olarak tanımlamak için veritabanını kullanıyordu.

Belçika'da mafya ile çalışan birçok savcılık görevlisi, avukat, hazine memuru, polis, gümrük memuru, liman idaresi ve belediye çalışanı tutuklandı

Belçika'daki diğer tutuklamalar arasında savcılık görevlileri, avukatlar, hazine memurlarının yanı sıra Anvers Liman İdaresi ve Belediye Binası'ndaki personel de vardı.

Geçen yıl Mart ayında, Sky ECC şifreli telefon mesajlaşma uygulamasını hedef alan bir polis operasyonu, çetelere uyuşturucu operasyonları konusunda istihbarat aktaran üç gümrük memurunun ve üst düzey bir polisin tutuklanmasını sağladı.

Uyuşturucu kartelleri kısa vadeli sızmalarla ilgilenmiyor. Ayrıca uyuyan ajanları da kolluk kuvvetlerine sokuyorlar.

Vanderwaeren, yetkililerin yeni katılan 341 kişi arasında bir dizi potansiyel çete uyuyanı konumundaki görevliyi ayıkladığını itiraf ediyor.

Gümrük Müdürü, "İnsanları amaçları için işe ve örgüte alıyorlar. Brexit için işe alım yapıyoruz. İçeri girdikten sonra, bilgi almaya çalışıyorlar. Çok fazla işe alım yapıldığında, Mafya'nın girmesi çok kolaylaşıyor" dedi.

Anvers'e ulaşan kokainin beşte dördü, İngiltere de dahil Avrupa'ya dağıtılmadan önce kesilmek ve paketlenmek üzere sadece birkaç mil uzaklıktaki Hollanda sınırını geçiyor. 'Uyuşturucu mafyasının başı Amsterdam'da, kolları ve bacakları Anvers'te' diyor Gümrük Müdürü Vanderwaeren.

Suçlular geceleri, kırmızı bayraklı konteynerlerden (taranma olasılığı en yüksek olanlar) uyuşturucu boşaltmak ve bunları düşük riskli konteynerlere geçirmek için ortaya çıkıyor. Vanderwaeren'e göre bu teknik yaygındır ve açıkça yozlaşmış liman işçileri ile gizli anlaşmalar yoluyla bu işi yapabiliyorlar.

Yine de, 2020 yılında, Vanderwaeren'in gümrük ekibi, 2017'de ele geçirilen miktarın iki katından fazla, sokak satış değerinin 12,8 milyar Euro olduğu tahmin edilen 89.450 kg'lık rekor miktarda kokain ele geçirdi.

Gümrük müdürü, kartelin ve kirli parasının iş dünyasına nasıl bulaştığı konusunda endişeleniyor. The Times'a şunları söyledi: "Normal ekonomik hayata sızıyorlar. Güney Amerika'da olduğu gibi, orada başlıyor, sonra kamu hizmetlerine giriyorlar ve sonra politikacıları etkiliyorlar. Eğer bu milyarlarca parayla devam ederse, beş yıl sonra nerede olacağız?"

Kaynaklar: YKP Basın Açıklaması - AML 

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın