Dünya

Mark Buddle’ın şifreli cep telefonu FBI ve AFP tarafından izleniyordu

KKTC'den Türkiye'ye gönderilen, Türkiye'den Avustralya'ya iade edilen uyuşturucu kaçakçısı Mark Buddle'ın FBI ve AFP'nin piyasaya gizlice soktuğu, şifreli ve güya güvenli olduğu sanılan özel cep telefonunu kullandığı doğrulandı.

KKTC’den Türkiye’ye gönderildikten sonra Avustralya’ya dün iade edilen, kokain kaçakçılığı yapmakla suçlanan Mark Buddle’ın, Avustralya Polisi (AFP) ve FBI (Amerika Birleşik Devletleri Federal Soruşturma Bürosu) tarafından suç piyasasına gizlice sokulan, şifreli ANOM cep telefonu sisteminin bir kullanıcısı olduğunu doğrulandı.

Avustralya Federal Polisi Komiser Yardımcısı Nigel Ryan, Buddle'ın AFP ve FBI'ın ‘Ironside Operasyonu’ (Truva Atı Kalkanı Operasyonu olarak da bilinir) kapsamında dünya çapında 500'den fazla tutuklama yapmasını sağlayan ve iki teşkilat tarafından gizlice işletilen ANOM cep telefonu sisteminin bir kullanıcısı olduğunu doğruladı.

Kokainin Hong Kong'dan Melbourne ve Sydney'e gönderileceğini gösteren Buddle'ın şifreli iletişimleri izlenmiş

Ryan, 'Ironside Operasyonu' kapsamında, Buddle'ın suçlandığı kokain ithaline ilişkin olarak, kokainin Hong Kong'dan Melbourne ve Sydney'e gönderileceğini gösteren şifreli iletişimlerin izlendiğini açıkladı.

Ryan, "Bu soruşturma önemli bir süredir devam ediyor" dedi.

Ryan, Buddle'ın "karmaşık" tutuklanma süreci sonunda, Avustralya'da ve açık denizde faaliyet gösteren uyuşturucu örgütlerine ciddi bir darbe vurulacağını söyledi.

Buddle, geçen yıl Mayıs ayında Melbourne'a, sokak değerinin 40 milyon Avustralya Doları (27 milyon ABD Doları) olduğu tahmin edilen 160 kilogramdan fazla kokain ithal etmekle suçlanıyor. 

Güvenlik önlemleri en geç 10 Ağustos'a kadar alınıncaya dek Mark Buddle tutulduğu birimden transfer edilemeyecek

Öte yandan Mark Buddle güvenlik gerekçesi ile dün Mahkeme'ye tutulduğu polis karakolundann telefonla bağlandı. 

Mahkeme, Buddle'ın 10 Ağustos'ta veya daha önce Victoria'daki mahkemeye çıkması için güneye transfer edilene kadar Darwin yakınlarındaki Holtze'deki NT Islah Tesisi'nde tutulmasını emretti.

Buddle'ın avukatının itirazına rağmen Mahkeme güvenli bir şekilde Buddle'ın Victoria'ya götürülebilmesi bazı düzenlenlemelerin yapılması gerektiğini ve bu nedenle transferinin hemen gerçekleşmeyeceğini belirtti.

Suçlular, 100'den fazla ülkede faaliyet gösteren 300'den fazla suç örgütüne 12.000'den fazla ANOM şifreli cihazını ve cihaz hizmetlerini sattı.

Cihazlarının aşılmaz şifreleme kalkanı sayesinde kolluk kuvvetlerinden korunduğuna inanan ANOM kullanıcıları, telefon üzerinden uyuşturucu gizleme yöntemlerini, uyuşturucu sevkiyatlarını, kara para aklamayı ve şiddet içeren tehditleri açıkça tartıştılar.

Ryan, ‘Gain Operasyonu’ tarafından takip edilen ve Türkiye'de dahil olmak üzere 20'den fazla hedef olduğunu kaydetti.

ANOM, FBI ve AFP tarafından gizlice dağıtılan ve tüm iletişimlerin izlendiği bir cep telefonu sistemiydi

2018 ve 2021 yılları arasında çeşitli ülkelerden kolluk kuvvetleri tarafından işletilen ve sözde güvenli akıllı telefon tabanlı mesajlaşma uygulaması aracılığıyla, gönderilen milyonlarca mesaj kolluk kuvvetleri tarafından ele geçirildi.  

ANOM hizmeti suçlular tarafından yaygın olarak kullanılıyordu, ancak güvenli iletişim sağlamak yerine, aslında FBI ve AFP tarafından gizlice dağıtılan ve tüm iletişimleri izlemelerini sağlayan bir truva atıydı. 

Dünya çapındaki diğer kolluk kuvvetleriyle iş birliği sayesinde, operasyon şu ana kadar 16 ülkede suç faaliyetine karıştığı iddia edilen 800'den fazla şüphelinin tutuklanmasıyla sonuçlandı.

Kaynaklar: 9News - Wikipedia

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın