Dünya

Lübnan’ın gri listeye alınması bekleniyor

Lübnan'ın, kara para aklama ve terörizmin finansmanını önlemekte başarısızlıklarından ötürü Mali Eylem Görev Gücü'nün gri listesine alınması bekleniyor.

Lübnan'ın, kara para aklama ve terörizmin finansmanını önlemeye yönelik tatmin edici olmayan uygulamaları nedeniyle gri listeye alınması bekleniyor.

2019'dan bu yana mali sıkıntı içinde olan ve Uluslararası Para Fonu ile bir anlaşma sağlamak için mücadele eden Lübnan için gri listeye alınması bir başka büyük darbe olacak.

Lübnan lirası değerinin % 98'inden fazlasını kaybetti ve nüfusun çoğu yoksulluğa sürüklendi. Lübnan’da nakit temelli ekonomisinde artan yasa dışı para akışların gizlendiği düşünülüyor.

Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF) Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölümü, Lübnan ekonomisine yönelik ön değerlendirmesini gerçekleştirdi ve raporun bu hafta Bahreyn'de üye devletlerle paylaşılacağı belirtiliyor.

Ön raporun bir kopyasını gören bir kaynak Reuters’e, yapılan değerlendirmenin kümülatif puanının, Lübnan'ı "gri listeye alınma eşiğinin bir puan üzerinde" gösterdiğini söyledi. 

Reuters haber ajansı tarafından görülen taslağa göre, Lübnan, kara para aklamayı önleme önlemleri, firmaların gerçek sahipleri konusunda şeffaflık, suç gelirinden elde edilen varlıkların dondurulması ve müsaderesi ve karşılıklı adli yardım olmak üzere çeşitli kategorilerde yalnızca kısmen uyumlu olarak puanlandı.

Uluslararası Para Fonu, IMF, Mali Eylem Görev Gücü’nün gri listesine alınmanın bir ülkenin sermaye akışlarını bozabileceğini ve bankaların uyum maliyetlerini azaltmak için yüksek riskli ülkelerde bulunan müşterilerle olan ilişkilerini kesme ihtimalinin yüksek olduğunu tespit etti.

Böyle bir listeye girmek, giren ülke için itibar hasarı, kredi notunda düşme, küresel finansman kaynakları elde etmekte sorun yaşaması ve daha yüksek işlem maliyetleri riski taşır.

Lübnan'ın durumunda ise mali erime zaten bankacılık işlemlerini ciddi şekilde kısıtlamış ve ilgili birçok kurum ülkeyle bağlarını kesmiştir.

Ülke, IMF ile bir anlaşma için gerekli olan kilit reformlarda ilerleme kaydetmekte yavaş davrandı. Ayrıca Lübnan merkez bankası başkanı, Fransa tarafından bir mali dolandırıcılık davasında suçlandı ve Interpol'ün kırmızı bültenine girdi.

En son Güney Afrika şubat ayında FATF’in gri listesine eklendi. Birleşik Arap Emirlikleri gri listeye Mart 2022'de alınmıştı.

Kaynak: Reuters

Türkiye 2021'in Ekim ayından bu yana FATF'in gri listesindedir.

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın