Dünya

Lefkoşa'da kadına yönelik şiddeti önleme ve İstanbul Sözleşmesi çalıştayı yapılıyor

AB Bilgi Merkezi (EU Infopoint) tarafından düzenlenen çalıştaya Prof. Dr. Feride Acar konuşmacı olarak katılacak.

İstanbul Sözleşmesi’nin kadına yönelik şiddeti önleme çalışmalarındaki yerinin irdeleneceği seminer ve atölye çalışması yapılıyor. 

AB Bilgi Merkezi (EU Infopoint) tarafından düzenlenen çalıştaya Prof. Dr. Feride Acar konuşmacı olarak katılacak, çalıştay moderatörlüğünü ise Dr. Ömür Yılmaz ve avukat Aslı Murat yapacak.

7 Aralık’da Lefkoşa Hidden Garden’da yapılacak çalıştay saat 10:00’da başlayacak, 13:00-13:45 arasındaki yemek arasından sonra etkinlik 14:30’a kadar devam edecek.

Katılımın sınırlı olduğu etkinlikte katılım için kayıt formunun doldurulması gerekiyor. 

Ayrıca tüm katılımcıların girişte aşı kartlarını ve geçerli PCR veya antijen testlerini ibraz etmeleri gerekiyor.

Prof. Dr. Feride Acar Kimdir?

Prof. Dr. Feride Acar, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde yaklaşık kırk yıldır öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Ayrıca Kurucu Başkanlığını yaptığı ODTÜ Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Yüksek Lisans Programında ders vermiştir. Prof. Dr. Acar, küresel ve bölgesel etkinliklerde kadının uluslararası insan hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında aktif olarak yer almıştır.

CEDAW, Pekin Eylem Platformu, CEDAW Seçmeli Protokol, İstanbul Sözleşmesi gibi kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili birkaç temel uluslararası belgenin müzakerelerinde, taslaklarının hazırlanmasında ve/veya uygulanmasının izlenmesinde yer almıştır.

Birleşmiş Milletler Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Komitesi'nin (CEDAW) eski Başkanı ve şu anki üyesidir.
Kaynak: AB Bilgi Merkezi

: