Dünya

Kıbrıs tekrar ısınıyor: Exxon Mobil sonbaharda sondaja geri dönüyor

Amerikan petrol şirketi Exxon Mobil'in Kıbrıs doğal gaz sahası alanında yaptığı sondaj faaliyetlerine devam edeceği açıklandı.

Amerikan petrol şirketi Exxon Mobil, bu yıl Kıbrıs doğal gaz sahası alanında yaptığı sondaj faaliyetlerine devam edecek. 

(Güney) Kıbrıs Cumhuriyeti Enerji, Ticaret ve Sanayi Bakanı Natasha Pilidis salı günü Parlamento Enerji ve Ticaret Komisyonu toplantısının sonunda yaptığı açıklamada, sondajın sonbahar ve kış aylarında başlayacağını duyurdu.

Exxon Mobil’in (Güney) Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi’nin (MEB) 10. bloğuna dönerek sondajı tamamlaması için normal bir prosedür gereği şu anda izin başvuruları yapılıyor. 

Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerden uzmanların sondaj operasyonlarına katılmak için adaya gelmeye başladığını kaydeden Bakan Pilidis, "Sondaj programının kasım-aralık aylarında yeniden başlamasını bekliyoruz" dedi.

Pilidis, İtalyan ve Fransız enerji şirketleri Eni ve Total'in de Bakanlıkla "müzakere ettiği"ni ve sondajla ilgili sürecin "ileriye gittiği"ni belirterek, Exxon Mobil gibi Eni ve Total’in de Kıbrıs Cumhuriyeti’nin MEB'ine dönmek zorunda kalacaklarını sözlerine ekledi. 

Exxon Mobil, Şubat 2019'da keşfedilen Glaucus-1 sahasında sondaj yapacak. Kaba tahminlere göre, bu sahada 5 trilyon ila 8 trilyon fit küp (142 milyar ila 227 milyar metreküp) arasında değişen doğal gaz rezervleri bulunuyor ve bu saha Kıbrıs’taki şu ana kadar keşfedilmiş en büyük gaz sahası olma özelliği taşıyor.

2018 yılında İtalya'nın Eni ve Fransa'nın Total şirketleri Calypso kuyusunda da doğal gaz rezervi keşfetmişti.

Kaynak: TASS

Eni’nin sondaj gemisi Saipem 12000, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin savaş gemileri tarafından 2018 yılının Şubat ayında 3. Blok’da durdurulmuş ve Eni sondaja devam etmeme kararı almıştı.

: