Dünya

Kavala yine tahliye edilmedi; Avrupa Konseyi Türkiye’ye karşı ihlal davası açabilir

Tek tutuklu sanık Kavala yine tahliye edilmedi. Avrupa Konseyi Osman Kavala'ya ilişkin Türkiye'den görüşlerini 19 Ocak'a kadar 2 Şubat'ta yapılacak konsey toplantısından önce sunmasını istemişti. İki gün öncesinde bugün tahliye kararının reddedilmesi Türkiye'ye ihlal davası açılmasını tetikleyebilir.

Yargıtay ve İstinaf Mahkemeleri tarafından bozulan ve Osman Kavala'nın tek tutuklusu olduğu toplamda 52 kişinin yargılandığı ‘Gezi Parkı’ davasının üçüncü duruşması bugün yapıldı ve mahkeme Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Avrupa Konseyi, aralık ayında Türkiye'ye, Türkiye'nin bağlayıcı olan nihai kararlara uymayı reddedip reddetmediğini belirlemek için davayı mahkemeye göndermeyi planladığını bildirmişti.

Konsey Türkiye'ye Kavala'yı derhal serbest bırakması ve cezai işlemlerin gecikmeden sonuçlandırılması çağrısında bulunmuş ve Türkiye'den görüşlerini 19 Ocak'a kadar 2 Şubat'ta yapılacak konsey toplantısından önce sunmasını istemişti.

Associated Press’den Zeynep Bilginsoy’un haberinde, 19 Ocak tarihinin Türkiye’nin görüşme bildireceği son tarih olmasına dikkat çekildi ve iki gün öncesinde bugün Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devam edilmesine karar verilmesinin ihlal davasının açılmasını tetikleyebileceği belirtildi. 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 2019'da Kavala'nın haklarının ihlal edildiğine ve serbest bırakılmasına karar vermişti. Ancak Türkiye bunu defalarca reddetti.

Osman Kavala'nın avukatı İlkan Koyuncu duruşma öncesi şunları söyledi:

"Casusluk konusuna hiç değinmedik. Osman Kavala dışındaki 51 kişi figürandır. Kavala'nın tutukluluğu için kullanılıyor. Kavala, dört buçuk yıldır tutuklu. Osman Kavala bile hukuka artık inanmıyor, onu bile küstürdünüz."
"Tahliye kararı çıkacağına inanmıyorum ama ev hapsi bekliyorum. Dosyada casusluk adına ne bilgi var ne belge. Rahip Brunson ev hapsindeydi, Trump aradı özel uçakla gitti. Erdoğan’ın evinin fotoğraflarını çeken İsrailli çift, için İsrail başbakanı aradı özel uçakla gittiler."
"İki Rus gazeteci İHA'ları görüntülediler, Rusya Müsteşarı aradı gittiler. Suçlular, suçsuzlar bilmem, benim işim değil. Kavala'nın arkasında şu var, bu var diyorlar. Düşman oluşturmaya çalışıyorlar."
"Amerika'nın, Rusya'nın, İsrail'in arkasında durduğu insanı değil 4.5 yıl, 4.5 gün bile içeride tutamıyoruz. Bu nedenlerle tahliyesini talep ediyoruz."
Kaynaklar: The Washington Post - Sözcü

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın