Dünya

Johnson’ın istifası isteniyor: Cenazeden bir gün önce bile Covid önlemlerine aykırı parti yapılmış

Daily Telegraph, geçen yılın nisan ayında biri Kraliçe Elizabeth'in eşinin cenaze töreninden bir gün önce, diğeri alkollü olarak Başbakanlık konutunda Covid kurallarına uymaksızın iki personele veda partisi düzenlendiğini yazdı.

İngiltere'yi daha da karıştıran yeni iddialara göre, Downing Sokağı’ndaki Birleşik Krallık Başbakanlık ofisinde personel, Covid-19 kurallarınca yasak olmasına rağmen geçen yıl nisan ayında Prens Philip'in cenazesinden önce, alkollü ve biri yüksek sesli müzik eşliğinde iki personele veda etkinliği yaptı.

Görgü tanıkları Daily Telegraph'a, her iki toplantı için bahçede bir araya gelinmesinden önce, Başbakanlık ofisinin farklı bölümlerinde toplamda yaklaşık 30 kişinin sosyal mesafesiz bir arada olduğunu söyledi.

Bir katılımcının aktardığına göre kısa bir yürüyüş mesafesindeki süpermarket zinciri Co-op on the Strand'e bir valizle bir personel gönderildi ve personel şarap şişeleriyle dolu çantayla geri döndü.

Philip'in cenazesi, ertesi gün, 17 Nisan Cumartesi günü Windsor Kalesi'ndeki özel şapelde, Kraliçe sosyal mesafeyi korumak için tek başına otururken gerçekleşti.

Boris Johnson, perşembe akşamı başbakanlık ülkesi inziva yeri olan Chequers'e gittiği ve hafta sonuna kadar kaldığı için o akşam Başbakanlık konutunda değildi.

O sırada İngiltere’de en fazla altı kişi veya iki aile dışarıda buluşabilirken, içeride insanlar sadece evlerinde veya aynı lokasyonda yakın fiziksel temasta bulundukları destek balonlarında sosyalleşebiliyordu.

Yeni iddialar, Mayıs 2020'de ilk Covid salgını sırasında konutun bahçesinde bir etkinliğe katıldığını kabul eden ve kendi milletvekilleri de dahil olmak üzere istifa çağrılarıyla karşı karşıya kalan başbakan üzerinde daha fazla baskı oluşturacak. 

Daha fazla Muhafazakâr Parti milletvekili Johnson'ın lider olarak görevden alınması çağrısında bulunduğundan, haber siyasi yelpazede öfkeyle karşılandı.

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Angela Rayner, Twitter'da şunları yazdı: "10 numaradaki kültür ve davranışlar için hiçbir sözüm yok ve Başbakan'ın işi bitiyor."

Liberal Demokratların lideri Sir Ed Davey ise şunları söyledi: "Kraliçe tek başına oturuyor, kocasını kaybetmenin yasını tutuyor, kilitlenmenin tanımlayıcı görüntüsüydü. Kraliçe olduğu için değil, başka bir insan olduğu için, diğerleri gibi tek başına yas tutuyordu. Yas tutarken, 10 Numara parti verdi. Johnson gitmeli.”

Covid-19 Yaslı Aileleri için Adalet grubundan Fran Hall, "Komşularınız böyle davransaydı, iğrenirdiniz. Ülkeyi yönetenlerin bunu yapması ve sonra yalan söylemesi, genel halk için tam bir aşağılamadır. Johnson’ı iktidarda tutan Muhafazakâr milletvekilleri ülkelerini utandırıyor” dedi.

Daha önce parti lideri olarak Johnson'ı destekleyen Muhafazakâr milletvekili Andrew Bridgen, başbakana güvensizlik mektubu verdiğini ve üç ay içinde ayrılması çağrısında bulunduğunu duyurdu.

2016'daki referandum sırasında Johnson'la birlikte kampanya yürüten önde gelen Brexitçi, Telegraph'a hükümetlerinin “kalbinde ahlaki bir boşluk” olduğunu söyledi.

Bridgen, Johnson'ı istifaya çağıran İskoç Muhafazakârların lideri Douglas Ross da dahil dört parti milletvekiline katıldı.

Muhafazakâr parti kurallarına göre, partinin şu anda 54 olan milletvekillerinin %15'inden fazlasının 1922 Komitesi başkanı Graham Brady'ye mektup göndermesi durumunda, liderlik konusunda bir oylama yapılması gerekecek. Johnson böyle bir oylamayı kaybederse, liderlik mücadelesine bile katılamaz.

Telegraph'a göre, geçen nisan ayındaki konuttaki etkinliklerden biri, hem önceki başbakan Theresa May hem de Johnson'ın resmi sözcüsü olan James Slack'in, Johnson'ın iletişim direktörü olmadan önce hükümetten ayrılışı nedeniyle düzenlendi. Slack şimdi Sun gazetesinin editör yardımcısı.

Gazete, diğer ayrılma etkinliğinin Johnson'ın kişisel fotoğrafçılarından biri için olduğunu yazdı. Görgü tanıkları Telegraph'a, fotoğrafçının ayrılışı münasebetiyle düzenlenen etkinliğin ağırlıklı olarak konutun bodrum katında, yüksek sesli müzik eşliğinde gerçekleştiğini söyledi.

İçkili partide Johnson'ın bebek oğlunun salıncağı bile kırılmış

Her iki grubun da gece yarısı civarında dışarı çıktığı ve sabahın erken saatlerine kadar içki içmeye devam ettiği bildirildi. Bir görgü tanığı, bahçedeyken Johnson'ın oğlu Wilfred'in salıncağının bir katılımcı tarafından kırıldığını söyledi.

İskoç Ulusal Partisi'nin Westminster lideri Ian Blackford, "Boris Johnson gitmeli ve hemen şimdi gitmeli. Kuralları çiğnedi ve bir kuralın Muhafazakârlara ve diğerinin geri kalanımıza uygulandığı kibirli bir kültüre başkanlık etti. Muhafazakâr Parti milletvekillerinin onu görevden alma görevi var. Bu milletvekillerinin itibarı tehlikede ve harekete geçmeyi reddederlerse affedilmezler” dedi.
Kaynak: The Guardian

: