Dünya

İsrail'de Netanyahu destekçileri ve muhalifleri arasında gerilim tekrar tırmanıyor

Haaretz gazetesi, Tel Aviv'deki gösterilerin ardından Başbakan Benjamin Netanyahu'nun bazı destekçileri ile Netanyahu’ya karşı çıkanlar arasında çatışmalar yaşandığını bildirdi.

İsrail’de Tel Aviv'de ve diğer bazı kentlerde, Hamas'ın tuttuğu 239 İsrailli rehinenin serbest bırakılması çağrısıyla binlerce kişi gösteri yaptı. 

Tel Aviv'de, Gazze'de rehin alınanların aileleri İsrail hükümetine olan öfkelerini dile getirdi ve tüm rehinelerin derhal iade edilmesini talep etti.

Gösteride konuşan İsrail eski cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, dünyanın dört bir yanındaki liderlere seslenerek, rehinelerin serbest kalmasına ve İsrail’e getirilmelerine yardımcı olmalarını istedi.

Aile üyeleri Nir Oz kibutzundan kaçırılanlar, gösteri sırasında İsrail hükümetine ve İsrail Başbakanı Netanyahu’ya tepki gösterdi.

Nova Müzik Festivali'nde katledilen yüzlerce İsraillinin anısına düzenlenen bir başka mitingin davetiyesinde ise "Geçen her dakika, [yolsuzluktan yargılanan Netanyahu'ya atıfta bulunarak] sanığa karşı öfkeyi artırıyor" denildiği bildirildi.

Diğer gösteriler Kudüs, Be'er Sheva ve güneydeki Eilat kentinde yapıldı.

Netanyahu gösteriler sonrası yaptığı açıklamada, "Hamas, İran'ın Batı'ya karşı yürüttüğü terör cephesinin ayrılmaz bir parçasıdır" diyerek, 'rehineler serbest bırakılmadan ateşkes olmayacağı'nı yineledi.

Haaretz gazetesi, Tel Aviv'deki gösterilerin ardından Başbakan Benjamin Netanyahu'nun bazı destekçileri ile Netanyahu’ya karşı çıkanlar arasında çatışmalar yaşandığını bildirdi.

Hayfa'da ise Netanyahu'nun Likud partisinden birkaç aktivist protestonun yakınında bir "barbekü" düzenlediği ve yüksek sesle müzik çaldığı kaydedildi.

Kaynak: Haaretz

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın