Dünya

İspanya: Özerk bölge Katalonya’da ayrılıkçılar kaybetti

İspanya'da Sosyalistler, özerk bölge Katalonya’da çoğunluk oyunu kazandı; ayrılıkçılar çoğunluğu kaybetti.

İspanya’da pazar günü yapılan Katalan bölgesel seçimlerinde İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve Sosyalistler, İspanya'dan bağımsızlığı savunan Carles Puigdemont ve ayrılıkçı ekibinin 10 yıllık iktidarından sonra çoğunluğu kazandı. 

Pandemi sırasında İspanya'nın sağlık bakanı olan Salvador Illa liderliğindeki Katalonya Sosyalist Partisi (PSC), bölgesel parlamentodaki 135 sandalyenin 42'sini kazanarak, 2021'deki bir önceki seçime göre vekil sayısını 9 sandalye arttırdı.

X'ten yaptığı paylaşımda, sonucu "tarihi" olarak selamlayan İspanya Başbakanı Sanchez, bunun "Katalonya'da yeni bir dönemin" başlangıcı olacağını söyledi.

Aşırı sağın uğraştığı sosyalist İspanya Başbakanı ayrılıkçıları affetti ve bağımsızlık yanlıları için af tasarısı üzerinde çalışıyor

İspanya’nın 8 milyon nüfuslu zengin kuzeydoğu bölgesi Katalonya’nın İspanya’dan bağımsızlığını savunan ayrılıkçıları karşısında zafer kazanan Pedro Sanchez, son günlerde aşırı sağcı muhalefetin eşine yönelik yolsuzluk davası açmasıyla gündeme gelmişti.

Ayrılıkçı girişimin 2017’de başarısız olduğu ayların ardından 2018'de başbakan olan Sanchez, Katalonya’da gerilimleri giderme ve "yaraları iyileştirme" politikası izliyor.

Başbakan 2021'de, hapse atılan ayrılıkçıları affetti ve ayrılıkçıların desteği ile yeniden seçildi. Ayrıca adalet sistemi tarafından ayrılıkçılıktan hâlâ arananlar için bir af tasarısı üzerinde çalışıyor.

Artık ayrılıkçı çoğunluk yok 

Sosyalistler seçimde 200.000'den fazla oy toplayarak, bağımsızlık yanlısı partilerin, son on yıldır yönettikleri bölgede iktidarda kalabilmek için ihtiyaç duydukları çoğunluktan mahrum bırakmayı başardılar.

Nihai sonuçlar, bağımsızlık yanlısı Puigdemont'un katı JxCat (Katalonya içi Birlik) partisinin, Katalan lider Pere Aragones'in ılımlı Cumhuriyetçi Sol (ERC) partisinin ve daha küçük radikal sol CUP'un geçen seferki 74'e kıyasla 59 sandalye elde ettiğini gösterdi.

Seçimlerde JxCat geçen seçime göre biraz daha yüksek bir rakamla 35 sandalye kazanırken, ERC keskin bir düşüşle 13 vekil kaybederek 20'ye düştü ve CUP sahibi olduğu dokuz sandalyeden beşini yitirerek sadece dört sandalye kazandı.

JxCat'in başkanı 61 yaşındaki Puigdemont, başarısızlıkla sonuçlanan ayrılık girişiminin ardından İspanya'dan kaçtı ve o zamandan beri kendi isteğiyle sürgünde yaşıyor ve kampanyasını güney Fransa'dan yürütüyor.

Puigdemont her ne kadar af tasarısı kanunlaşınca geri dönmesine izin verilecek olsa da, pazar günkü oylamada güçlü bir performans göstererek kendisinin yeniden lider seçileceğini ve muzaffer bir dönüşün önünü açacağını umuyordu.

Zaferlerine rağmen Sosyalistler bölgeyi yönetmek için gereken 68 vekile sahip olamadı ve sosyalist aday Salvador Illa’nın bölge lideri olarak yemin edebilmek için gerekli desteği bulması gerekiyor.

Analistler en muhtemel seçeneğin Sosyalistlerin, altı sandalye kazanan radikal sol Comuns Sumar ve ılımlı ERC ile ittifak kurması olacağını söylüyor.

Oylamada aynı zamanda sağ muhalefetteki Halk Partisi de bir önceki seçimdeki üç sandalyesini 15 sandalyeye çıkardı; aşırı sağ Vox ise 11 sandalyesini korudu.

Her iki parti de bağımsızlık yanlısı harekete şiddetle karşı çıkıyor ve İspanya Başbakanı’nın bağımsızlık yanlısı lider Puigdemont'un İspanya’ya dönmesine izin verecek ve haftalar içinde yasalaşacak olan af tasarısına karşı dişe diş mücadele ediyor.

Kaynak: France 24

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın