Dünya

İngiltere enerji fiyatlarının ekimde en az yüzde 40 artacağını öngörüyor

Ülkenin enerji piyasasını düzenleyen kurumu Ofgem'in CEO'su, enerji fiyatlarının ekim ayında yükselmesini beklediklerini açıkladı.

İngiltere'nin perakende enerji fiyat sınırının bu ekim ayında yüzde 40'tan fazla artarak 2.800 sterline yükselmesi muhtemel. Ülkenin enerji piyasasını düzenleyen kurumu Ofgem'in CEO'su, Rusya'nın Avrupa'ya tedariki kesmesi durumunda gaz ve elektrik fiyatlarının daha da yükselebileceği konusunda uyardı.

Salı günü Avam Kamarası İş Seçme Komitesi'ne ifade veren Jonathan Brearley, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden bu yana enerji piyasalarındaki oynaklığın kötüleştiğini ve enerji fiyatlarında bir geri çekilme belirtisi olmadığını söyledi.

Ofgem bu sene, yaşam maliyetinin artışını körükleyen ve birçok evi enerjide yoksulluğa itmekle tehdit eden enerji maliyetlerindeki yükseliş nedeniyle, hane halkı gaz ve elektrik faturalarının çoğunluğu için fiyat sınırını yılda 1.971 sterline yükseltti.

İngiltere Merkez Bankası da yüzde 40 artış öngörmüştü

Brearley, komiteye "Ekim ayında 2.800 sterlinlik bir fiyat sınırı bekliyoruz" dedi ve bugün daha sonra Birleşik Krallık Maliye Bakanı Rishi Sunak'a bir mektup göndereceğini de sözlerine ekledi. "Rusya'dan gelen gazın kesintiye uğradığını görürsek fiyatlar daha da ileri gidebilir" dedi.

İngiltere'deki en büyük enerji tedarikçilerinden biri olan E. ON'un CEO'su Michael Lewis, bu haftanın başlarında, müşterilerinin yüzde 40'ının bu sonbaharda enerji yoksulluğuna itilebileceği konusunda uyardı.

Bu olumsuz beklenti, enerjide muhtemel fiyat artışının büyüklüğünün kabaca yüzde 40 olacağını varsayan İngiltere Merkez Bankası'nın beklentileriyle büyük ölçüde uyumludur. Bu da bankanın enflasyon görünümünü önemli ölçüde değiştirmeyeceği anlamına gelir.
Kaynak: Financial Times

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın