Dünya

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a büyük darbe indirecek e-posta sızdı

ITV News tarafından görülen ve dün gece yayınlanan e-posta İngiltere'yi karıştırdı.

İngiltere'de dün gece sızan ve yayınlanan bir e-posta, Birleşik Krallık Hükümeti üst düzey yetkililerinden birinin ilk karantina sırasında 100'den fazla Birleşik Krallık Başbakanlık ofisi çalışanını "kendi içkinizi getirin" partisine davet ettiğini gösterdi. 

Boris Johnson pazartesi gecesi karantina kurallarının "kabul edilemeyecek kadar çirkin" ihlaliyle suçlandı. Polis şimdi konuyu araştırıyor.

Başbakanın, 20 Mayıs 2020'de o zamanlar nişanlısı olan, eşi Carrie Johnson ile birlikte 'Downing Sokağı 10 Numara' olarak bilinen Birleşik Krallık Başbakanlık ofisi ve konutunda bahçe partisine katıldığına inanılıyor.

ITV News tarafından görülen ve yayınlanan e-postada, Johnson’un özel sekreteri Martin Reynolds, “Herkese merhaba, inanılmaz yoğun geçen bir dönemin ardından bu akşam 10 Numara’da, bahçede güzel havanın tadını çıkarmanın ve sosyal mesafeli bir şeyler içmenin güzel olacağını düşündük. Lütfen saat 18.00'den itibaren bize katılın ve kendi içkinizi getirin!” diyor.

Böylelikle Reynolds'ın, İngiltere’de halka açık bir yerde başka bir haneden bir kişi dışında sosyal buluşmanın yasak olduğu bir zamanda 100'den fazla başbakanlık çalışanını toplantıya davet ettiği ortaya çıktı.

Daha önce yayınlanan fotoğrafta, toplantıya yaklaşık 30 ila 40 kişinin katıldığı, masalara yiyecek ve şarap konduğu görülmüştü. Ancak o sırada bazı personelin çekincelerini dile getirdiği de bildiriliyor.

BBC'ye göre bir çalışan, "Şey. Martin neden bahçede toplu bir buluşmayıı teşvik ediyor?” derken, bir diğeri ise şu soruyu sordu: "Bu gerçek mi?"

O sıralarda, partinin yapıldığı aynı gün İngiltere Kültür Bakanı Oliver Dowden düzenlediği basın toplantısında halka hatırlatma yaparak, "Evinizin dışında bir kişiyle, iki metre aranızda olmak şartıyla açık, halka açık bir yerde buluşabilirsiniz" demişti.

Metropolitan polisi de insanlara “Tek başınıza, birlikte yaşadığınız kişilerle veya sadece siz ve bir başka kişi” olması koşuluyla dışarıda piknik yapabileceklerini, egzersiz yapabileceklerini veya spor yapabileceklerini bildiren bir tweet atmıştı.

No 10'daki etkinlikle ilgili sızdırılmış e-posta, Johnson'ın konuyla ilgili bugüne dek yaptığı savunmayı geçersiz kılıyor.

Pazartesi gecesi sızdırılan e-postanın haberini takiben Metropolitan Polisi, "20 Mayıs 2020'de Downing Sokağı’nda Sağlık Koruma Yönetmeliğinin ihlal edildiğine dair yaygın raporlardan haberdar olduğu" açıklamasını yaptı ve Kabine Ofisi ile temasa geçildiğini duyurdu. 

Üst düzey yetkililerin salı sabahı, bugün durumu görüşmeleri bekleniyor. 

Johnson şimdi, buluşmadaki kendi rolünü, davette herhangi bir rol oynayıp oynamadığını ve ofisinin neden eski yardımcısının iddia edilen uyarıları dinlemediğini açıklamak için büyük bir baskı altına girecek. 

Johnson'ın sözcüsü, Downing Caddesi'ndeki olası kilitlenme ihlallerine ilişkin devam eden soruşturma nedeniyle yorum yapmayı reddetti. 

Muhafazakâr Parti milletvekilleri pazartesi gecesi sızdırılan e-posta hakkında öfkeliydi. İsmi açıklanmayan bir parti görevlisi şunları söyledi: "Bence bu, başbakanın bu sızıntılarla şimdiye kadar maruz kaldığı en kötü durum. Açıklama yok, kendisini [konudan] uzaklaştırmanın bir yolu yok. Tek kurtarıcısı, halkın [olayı] önemsemekten vazgeçmesidir.”

Muhafazakâr Parti içinden kıdemli biri ise “Yönetmelikler sadece değiştirilmedi, aynı zamanda yarı yarıya da uygulanmadı. Bu, Başbakan'a tehlikeli bir şekilde yaklaşıyor. [Johnson]'ın da katıldığı bir partiye katıldığı için birini [özel sekreteri Reynolds] kovmak zordur” dedi.

Parti, 15 Mayıs 2020'de Başbakanlık ofisi bahçesinde ve Guardian tarafından bildirildiğine göre ofisin içinde de, personelin akşam geç saatlere kadar içki içtiği bir “şarap ve pizza” partisinden beş gün sonra yapıldı.

Başbakanlık konutunda personelin ısrar etmesinden sonra, Boris ve Carrie Johnson'ın yetkililerle birlikte şarap ve peynirle bir masada otururken, arka planda 15 personelle birlikte çekilen bir fotoğrafı daha önce The Guardian tarafından yayınladı.

İngiliz İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Angela Rayner şunları söyledi: “Boris Johnson, geri kalanımıza dayattığı normlara saygı duymadığını defalarca gösterdi. Kendi hatalarından dolayı çalışanları suçlamaya çalışıyor ama aynı zamanda Downing Street ve hükümetin geri kalanının işleyişinin tonunu da belirliyor. Bu parti gerçekleştiğinde, ön saflardaki kilit işçiler hepimizi güvende tutmak için gece gündüz çalışıyorlardı, insanlar hayal edilemeyecek kadar zor koşullarda yalnızlık ve kayıp yaşadılar."

SNP (İskoç Ulusal Partisi) Westminster lideri Ian Blackford, e-postanın "tamamıyla rezil" olduğunu söyledi. “Boris Johnson, kendi arka bahçesindeki bu Covid kural çiğneme partisine katılıp katılmadığını veya bundan haberdar olup olmadığını itiraf etmeli” dedi ve ekledi: “Başbakan'ın bir parça dürüstlüğü ya da bir parça utancı olsaydı, aylar önce istifa ederdi. Hiçbir ahlaki otoritesi kalmadı ve gitmeyeceğine göre, Muhafazakâr milletvekillerinin onu iktidardan uzaklaştırma görevi var.”
Kaynaklar: ITV The Guardian

: