Özel Haber

Hasret Benar Balcıoğlu hakkında YÖDAK Polis’e suç duyurusunda bulunuyor

YÖDAK’ın bugün yaptığı Yönetim Kurulu toplantısında, lisans diploması olmaksızın ve sahte master diplomasıyla profesörlüğe kadar yükselen Hasret Benar Balcıoğlu hakkında 3 YÖDAK üyesinin hazırladığı rapor oybirliği ile kabul edildi.

YÖDAK’ın (Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu Başkanlığı) bugün yaptığı Yönetim Kurulu toplantısında, lisans diploması ve master diploması olmaksızın, önlisans diploması ve sahte master diploması ile DAÜ’den (Doğu Akdeniz Üniversitesi) 2006 yılında doktorluk unvanı; UKÜ'den (Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi) 2008 yılında doçentlik unvanı; ardından 2014 tarihinde profesörlük unvanı alabilen Hasret Benar Balcıoğlu’na ilişkin 3 YÖDAK üyesince hazırlanan raporun oybirliği ile kabul edildiği öğrenildi.

Hasret Benar Balcıoğlu’nun devletten aldığı maaşları geri ödemesi için Sayıştay Başkanlığı'ndan görüş istenecek

Raporun kabulünün ardından Cumhurbaşkanlığı’na ve Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı’na elden teslim edildiği; raporun yarın Bakanlar Kurulu’na, KKTC Milli Eğitim Bakanlığı’na, KKTC Maliye Bakanlığı’na, bugüne dek Hasret Benar Balcıoğlu’nun devletten aldığı maaşları geri ödemesi hakkında görüş için Sayıştay Başkanlığı'na, raporun soruşturulması için de Polis Genel Müdürlüğü’ne gönderileceği kaydedildi.

Cumhurbaşkanlığı’na sunulan rapor uygun görülürse Cumhurbaşkanlığınca Başsavcılığa gönderilebilecek.

14 Temmuz’da e-postayla YÖDAK üyeliğinden istifa eden Hasret Benar Balcıoğlu, 22 Temmuz’da ıslak imza ile istifasını YÖDAK’a sunmuş ve YÖDAK tarafında kabul edilen istifası aynı gün Cumhurbaşkanı’na ve Meclis Başkanlığı’na gönderilmişti. 

YÖDAK toplantısında öncelikle DAÜ ve UKÜ üniversitelerinde akademisyen hakkında iç soruşturulma başlatılmasına da karar verildi.

İki üniversiteye 15 gün süre tanındı

İki üniversiteye Hasret Benar Balcıoğlu’nun akademik unvanlarını veren jürilerin geriye dönük soruşturulması için 15 gün süre tanındı.

İki üniversiteden gelecek raporlara göre sürece YÖDAK'ın dışardan yapacağı soruşturmayla devam edilebilecek.

YÖDAK üyelerinin diplomaları da 15 Eylül’e kadar Cumhurbaşkanlığı’na teslim edilecek

Daha önce YÖDAK tarafından alınan bir başka karar doğrultusunda tüm YÖDAK üyelerinin diplomalarının da 15 Eylül’e kadar Cumhurbaşkanlığı’na teslim edilmesi gerekiyor. 

KKTC'deki 21 üniversitenin rektörleri ve seçilmiş senatörlerinin diplomalarının 15 Eylül’e kadar YÖDAK’a teslim edilmesi gerekiyor

YÖDAK, KKTC'deki 21 üniversitenin rektörleri ve seçilmiş senatörlerinin diplomalarının ise 15 Eylül’e kadar YÖDAK’a teslim edilmesi için üniversitelere süre verdi.

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya iletisim@mikro-makro.net’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın