Kıbrıs

Güney Kıbrıs’taki para aklama soruşturmasına KKTC'deki bir bankanın da karıştığı iddia edildi

ABD’nin iade talebi üzerine Güney Kıbrıs’ta açılan bir para aklama ve dolandırıcılık davasında, KKTC’de faaliyet gösteren bir bankanın da olaya karıştığı iddia edildi.

Güney Kıbrıs'ta mali dolandırıcılık suçundan tutuklanan 5 kişi hakkında Yargıtay, Baf’taki bir alt mahkemenin kararını kısmen bozarak, sanıkların ABD’ye iade edilmesi yerine tutuklu yargılanmasına karar verdi. 

Geçtiğimiz perşembe günü Yargıtay, Başsavcılığın itirazını kabul ederek sanıklar haklarında yeni tutuklama kararları çıkarılmasına emir verdi. 

Soruşturma, ABD makamlarının üç yabancı ve iki Kıbrıslı olmak üzere beş kişinin yeni iletişim teknolojilerini kullanarak dolandırıcılık yapmak için komplo kurmak, para aklamak için komplo kurmak ve ağırlaştırılmış kimlik hırsızlığıyla ilgili suçlar nedeniyle iade edilmesini talep etmesiyle başlatıldı. 

Sanıkların dünyanın dört bir yanından İngilizce konuşan yatırımcılara yönelik karmaşık bir yatırım dolandırıcılığı planını, kitlesel tanıtımının bir parçası olarak uyguladıkları iddia ediliyor. 

Açılan soruşturma neticesinde tanıklar ve mağdurların ifadelerinin yanı sıra sanıkların e-posta hesaplarındaki belgelere, fotoğraflara, videolara, iletişimlere ve diğer kayıtlara, bir Amerikan paravan şirketinin hesaplarındaki banka kayıtlarına ve yabancı hesaplarla banka belgelerine ulaşıldı.

Fileleftheros gazetesi, soruşturma sırasında yatırımcılarının parasını aklamak için kullanılan hesapların bazı ABD bankalarının yanı sıra ‘Kıbrıs Cumhuriyeti'nin işgal altındaki bölgesi’nde faaliyet gösteren bir bankaya ait olduğunu iddia etti.

Kararda, Baf’taki Bölge Mahkemesi Yargıcının sanıkların ABD'ye iadesi kararı dışında, aldığı diğer kararlar onandı ve temyiz edenlerin söz konusu suçları işlediklerine inanıldığı kaydedilerek, beş kişi hakkında yeni tutuklama emirleri çıkarıtıldı.

Kaynak: Fileleftheros

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın