Dünya

Fransa’da dijital haydut olmakla suçlanan Amazon’a karşı ‘Amazonsuz Noel’ kampanyası

Fransız politikacılar, kültürel figürler ve ticaret şirketleri, dünyanın en zengin adamı Jeff Bezos tarafından yönetilen Amazon’a savaş ilan etti. 

Fransız politikacılar, kültürel figürler ve ticaret şirketleri, dünyanın en zengin adamı Jeff Bezos tarafından yönetilen Amazon’a savaş ilan etti. 

Fransa’da yayınlanan muhafazakâr gazete Le Figaro, Fransızların internet devinden Noel’de mal alınmaması için "Amazon'suz Noel" dilekçesi oluşturduklarını yazdı.

Dilekçenin yazarları, yetkililerden Amazon'un faaliyetlerini daha sıkı bir şekilde denetlenmesini talep ediyor ve Fransızlara yerel mağazalardan Noel hediyeleri almaları çağrısında bulunuyor.

İmzacılar arasında sol eğilimli Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Ekoloji eski Bakanı Dolphin Bateau, yönetmen Cyril Dion, roman yazarı Christine Orban, söz yazarı François Morel ve tasarımcı Philippe Geluck’un yanı sıra Fransa Doğa Çevresi, Greenpeace, Fransa Tüccarlar Konfederasyonu ve Fransız Kitapevi Sendikası gibi kurum ve kuruluşlar da bulunuyor.

Dilekçede, Fransa’da Amazon’un yeni depolar açmasının yasaklanması, "Dijital devler ile fiziksel ve yerel mağazalar arasındaki haksız rekabete ve mali adaletsizliğe son verilmesi” talebi dile getiriliyor ve "Dijital haydutlara" karşı önlem alınması çağrısında bulunuyor. 

Fransız milletvekili Matthieu Orphelin, "Bu sadece Amazon'a sipariş vermeme çağrısı değil, aynı zamanda yerel tüccarların korunması ve daha sürdürülebilir bir e-ticaret yapılması çağrısıdır” dedi.

Eleştirilerle karşı karşıya kalan Amazon Fransa yönetimi, ülkedeki yatırımlarını savundu ve 10 yıl boyunca doğrudan 9.300 iş yarattığını iddia etti.

Daha önce Avrupa Komisyonu, Amazon'un tekelleştiğini ve antitröst yasalarını ihlal ettiğini açıklamıştı. 
Kaynak: France 24
 

: