Dünya

Fransa seçimlerinde sürpriz: Sosyalist ittifak seçimi önde götürüyor

Ilımlı Sosyalistlerden Fransız Komünist Partisi ve Ekolojistlere kadar beş partiden oluşan Yeni Halk Cephesi sol ittifakı Fransa'daki seçimleri önde götürüyor.

Fransa genel seçimlerinin ikinci turunda sandık başı anketlerinde komünistler, ekolojistler, yeşiller, soldaki Boyun Eğmeyen Fransa (La France Insoumise) ve sosyalistlerden oluşan Yeni Halk Cephesi (Nouveau Front Populaire, NFP) hem Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un partisini hem de aşırı sağı geride bırakıyor.

Pazar günü Fransa'da yapılan erken genel seçimlerin ikinci turuna yönelik ilk projeksiyonları yapan kamuoyu araştırma şirketi Ipsos'a göre, Yeni Halk Cephesi sol ittifakının hem Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un iktidardaki koalisyonuna hem de aşırı sağcı Ulusal Birlik'e liderlik ettiğini ancak mutlak çoğunluğa ulaşamadığını gösteriyor. 

Ipsos'dan ikinci ve son tur oylamalarına yönelik olarak gelen ilk tahminler, aceleyle bir araya getirilen bir sol koalisyon olarak Yeni Halk Cephesi'nin hem Macron'un iktidar partisinin (ikinci sırada) hem de sağcı Ulusal Birlik'e (üçüncü sırada) önünde gittiğini, ancak mutlak çoğunluğu elde edemediğini öngördü.

Yeni Halk Cephesi sol ittifakının Ulusal Meclis'te 172 ila 192 sandalye kazanarak en büyük parti olması bekleniyor ancak ittifak salt çoğunluk için gereken 289 sandalyeye ulaşamadı.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un merkez sağdaki ittifakı Ensemble'ın (Birlikte) 150 ila 170 arasında sandalye kazanması bekleniyor. İlk tur oylamada önde olmasına rağmen aşırı sağcı Ulusal Birlik’in ise 132 ile 152 arasında sandalye kazanması bekleniyor.

Marine Le Pen'in aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi 30 Haziran'daki ilk turda oyların %33'ünü alarak liderliği ele geçirmiş, Yeni Halk Cephesi ise yaklaşık %28 ile ikinci sırada yer almıştı. Cumhurbaşkanı Macron'un iktidar koalisyonu ise %20 ile geride kalmıştı.

Macron, aşırı sağın 9 Haziran'daki  Avrupa Parlamentosu seçimlerinde merkezci ittifakını alt etmesinin ardından parlamentoyu feshetmiş ve erken genel seçim çağrısında bulunmuştu. 

Fransa’da toplam 577 milletvekili iki turda (30 Haziran ve 7 Temmuz) beş yıllık dönemler için seçilecek.

Kaynaklar: Le MondeFrance 24

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın