Haberler

Fransa: Le Pen’e seçim finansmanı soruşturması açıldı

Fransa’da savcılar, aşırı sağdaki Marine Le Pen’e yönelik cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında zimmete para geçirme, sahtecilik, dolandırıcılık ve bir tüzel kişiden seçim kampanyasındaki bir adaya kredi verilmesi iddialarını araştıracak.

Fransız savcılar, aşırı sağcı lider Marine Le Pen'in Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a karşı başarısızlıkla sonuçlanan 2022 cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki kampanya finansmanlarına ilişkin soruşturma başlattı. 

Fransa’da erken genel seçimlerde en çok oyu olan sol görüşlü siyasetçiler ise Fransa'da yeni bir hükümetin nasıl kurulabileceğini tartışmaya devam ediyor.

Paris Savcılığı salı günü, Le Pen'in seçim kampanyası finansmanına ilişkin zimmete para geçirme, sahtecilik, dolandırıcılık iddialarını incelemek üzere geçen hafta bir soruşturma başlatıldığını duyurdu. Soruşturmayla ilgili daha fazla ayrıntı verilmedi.

Le Pen ve partisi daha önce kampanya finansmanıyla ilgili olarak herhangi bir usulsüzlük yaptıklarını reddetmişti.

Kampanya finansmanını incelemekle görevli ulusal komisyonun, Ulusal Kampanya Hesapları ve Siyasi Finansman Komisyonu'nun (CNCCFP), daha önce hazırladığı rapor 2023 yılında Paris Savcılığı'na ulaştı. CNCCFP'nin geçen yıl Savcılığı uyarmasıyla ön soruşturma başlatıldı.

2022 seçimleri, o dönem göçmen karşıtı aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) partisinin lideri olan Le Pen'in ikinci turda Macron ile karşı karşıya geldiği ve kaybettiği bir seçim oldu.

Fransa'da, 1980'lerde seçimlerde gizli finansman vakalarının ardından seçim hesapları bağımsız bir komisyon tarafından denetleniyor

Fransa’da bağımsız bir idari otorite olan CNCCFP, seçim kampanya hesaplarının doğrulanma sürecini denetler. Ülkede 1980'lerde birbirini takip eden gizli finansman vakalarının ardından, adaleti garanti altına almak ve şeffaflığı teşvik etmek için, başkanlık makamına aday olanların, 1988 kanunundan bu yana seçim kampanyaları çerçevesinde katı kurallara uymaları gerekiyor. Harcamalar inceleniyor ve seçim masrafları sunulan hesaplar doğrulanırsa devletten geri alınabiliyor.

Masraflarının geri ödenmesine hak kazanabilmek için adayların kampanya hesaplarını seçimden iki ay sonra CNCCFP'ye sunmaları gerekiyor. Komisyon, her harcama için sağlanan destekleyici belgelerini inceliyor ve harcama tavanlarına uygunluğu doğruluyor. Hesapların bir muhasebeci tarafından ayrıca onaylanması gerekiyor. Hesaplar komisyon tarafından doğrudan onaylanabilir veya düzenlenebilir. Komisyon, belirli faturalarla ilgili şüphe oluşursa belirli masrafları ekleme veya çıkarma yetkisine sahiptir.

Marine Le Pen, 2022 başkanlık kampanyasına yaklaşık 11,5 milyon euro yatırım yapmıştı. 2017'deki seçim kampanyasındaki harcamalarının 873.576 eurosu komisyon tarafından geri alındı. Bu tutarın %95'i Ulusal Cephe'den (şimdiki adıyla Ulusal Birlik) ve babası Jean-Marie Le Pen'in partisinden alınan kredilerden oluşuyordu; Le Pen o dönem temyize başvurmamıştı.

Haziran ayında Yargıtay, Le Pen’in partisi Ulusal Birlik’in 2012 milletvekili seçimleri sırasında ön adaylar tarafından kullanılan ve devlet tarafından geri ödenen kampanya kitleri için aşırı ücret aldığı gerekçesiyle verilen mahkûmiyet kararını kesinleştirmişti. 

Kendi kalesi olan Fransa’nın kuzeyinde  Hénin-Beaumont'ta 30 Haziran'da yapılan erken genel seçimlerin ilk turunda yeniden milletvekili seçilen Marine Le Pen'in 30 Eylül'den itibaren yirmi dört kişi ve partisi ile birlikte zimmete para geçirme suçundan yargılanması gerekiyor.

Kaynaklar: Le Monde - The Guardian

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın