Dünya

Fransa: 1 milyondan fazla kişi emeklilik yaşının 64’e çıkarılmasını protesto etti

Fransa'da ve Fransa Denizaşırı Bölgeler Topluluğu'ndaki protestolara katılımın 1 milyon 120 bin kişiyi geçtiği tahmin ediliyor.

Fransa'da perşembe günü, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkarma planına karşı kitlesel grevlerin yanı sıra büyük bir protesto gösterisi yapıldı. 

Sadece Paris’teki gösteriye 80 bin kişi katılırken ülke genelinde, Lyon, Marsilya, Montpellier, Nantes ve Korsika Adası’nda da kitlesel protestolar görüldü. Protestoya katılanların toplamda 1 milyon 120 bin kişiyi aştığı belirtiliyor. 

Fransa’nın sahip olduğu Avrupa dışındaki bölgeler arasında yer alan Yeni Kaledonya, Batı Hint Adaları, Fransız Guyanası ve Réunion’da da gösteriler yapıldı. Reunion'daki gösterilerde taşınan pankartlar arasındaki "Avrupa Birliği mafyası" ibaresi dikkat çekti.

Fransa Denizaşırı Bölgeler Topluluğu, denizaşırı delegasyonun başkanı Moetai Brotherson Fransa Ulusal Meclis'inde yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirerek, denizaşırı bölgelerle Fransa’yı karşılaştırmış ve "Yaşam beklentisi Fransa'dan 6 yıl daha düşük, emeklilik maaşları % 15 daha düşük, emekliler için yoksulluk oranı daha yüksek, iş güvensizliği üç kat daha yüksek, kariyerleri ya öldükleri ya da sakat kaldıkları için sonlandırılan tarım ilacı veya nükleer test kurbanları var" demişti.

Sanayileşmiş ülkelerde emekliliğe daha yüksek yaşlarda hak kazanılmasına karşılık Fransızların emeklilik yaşı en düşük yaşlarından biri olarak listeleniyor. Ancak çalışanlar 62’den 64’e bir kere çıkıldığında emeklilik yaşının daha da yükseltilmesinden korktuklarını, “ölene kadar çalışacaklarından" endişe duyduklarını dile getiriyor. 

Fransa'da eskisinden çok daha az güçlü olan sendikalar için zorluk, reforma yönelik halk muhalefetinin enflasyon kaynaklı pahalılığa oluşan tepkiyle birleşip bugünün ötesine geçip geçemeyeceği ve sonunda hükümeti geri adım atmaya itip itemeyeceğidir.

Bugünkü grevler nedeniyle ülkede bazı uluslararası bağlantılar da dahil çoğu tren seferi ve Paris'in Orly Havaalanı'ndan yapılan uçuşların yaklaşık % 20'si iptal edildi. Öğretmenlerin de greve gitmesiyle birçok okulda eğitim yapılamadı.

Kaynaklar: Le MondeFrance 24

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın