Dünya

Fas’ta İslamcı partinin iktidarını liberal iş insanının yönettiği parti devirdi

Forbes'a göre 2 milyar dolar değerinde serveti olan milyarder iş insanı, seçimi kazanan parti RNI'nin 2016'dan bu yana lideri.

Fas Kralı VI. Muhammed, liberal RNI (Ulusal Bağımsızlar Birliği) partisinin parlamento seçimlerinde uzun süredir iktidarda olan İslamcıları ezip geçmesinin ardından, yeni hükümetin başına iş insanı Aziz Akhannouch'u atadı.

Saraydan cuma günü yapılan açıklamada, çarşamba günkü seçimlerin ardından kralın Akhannouch'u "hükümetin başına atadığı ve ona yeni bir hükümet kurma görevi verdiği" belirtildi.

RNI, içişleri bakanlığı tarafından yayınlanan sonuçlara göre, on yıldır hükümet koalisyonuna başkanlık eden ancak sadece 13 sandalye alan ılımlı İslamcı parti PJD’yi geride bırakarak, parlamentonun 395 sandalyesinin 102'sini kazandı.

Akhannouch, sonuçları “demokrasi için bir zafer” olarak selamladı.

Aziz Akhannouch

Forbes'a göre 2 milyar dolar değerinde serveti olan milyarder iş insanı, 2016'dan beri RNI'ye liderlik ediyor. Petrol ve gaz sektöründe faaliyet gösteren Faslı holding Akwa Group'un CEO'su olan iş insanı şirketi babasından devraldı. 2020'de Akhannouch, Forbes'in Afrika'nın en zengin milyarderleri listesinde 12. sıradaydı.

Partisi saraya yakın kabul ediliyor ve 2012 ile 2013 arasındaki kısa dönem dışında son 23 yıldır tüm koalisyon hükümetlerinde yer alıyor. 

Akhannouch kazanmasının ardından Fas vatandaşlarına pandemi nedeniyle artan sosyal eşitsizlikleri iyileştirme sözü verdi.

Akhannouch, "Partimizin temel taahhüdü, yurttaşların güvenini kazandığımız sürece ciddi bir şekilde çalışmak, vatandaşlarımızın günlük yaşamlarını iyileştirmek, özlemlerini gerçekleştirmek ve temsilcilerine olan güvenini yeniden kazanmaktır" dedi.

Fas istatistik enstitüsü nisan ayında yaptığı açıklamada, ülke ekonomisinin 2020'de % 7,1 küçüldüğünü ve karantina sırasında yoksulluk oranının %11,7'ye yükseldiğini belirtmişti.

Seçim yasalarının yakın zamanda elden geçirilmesi nedeniyle, Fas'ın 18 milyon seçmeni aynı gün hem parlamento hem de yerel seçimlerde ilk kez oy kullandı ve bu da seçimlere katılımı artırdı.

İçişleri bakanına göre, 2016’da % 43 olan seçime katılım bu sene % 50’yi geçti.

Akhannouch, koalisyon hükümetini kurmak için müzakerelere başlamaya hazır olduğunu söyledi.

Cuma akşamı televizyonda yayınlanan bir konuşmada, "En önemli şey tutarlı ve birleşik bir çoğunluğa sahip olmaktır" dedi.

Fas'ın anayasal monarşisine göre, yeni yönetimin veto haklarını saklı tutan kralın onayına sunulması gerekiyor.

Akhannouch muhtemelen parlamento seçimlerinde ikinci olan ve zamanında nüfuzlu bir kraliyet danışmanı tarafından kurulan muhafazakâr İstiklal Partisi ile koalisyona gidecek.

Kabinede muhalefete geçeceğini söyleyen İslamcı parti PJD'yi kapsaması beklenmiyor.

2011 yılında Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki ayaklanmaların ardından iktidara gelen PJD, üçüncü bir dönem daha iktidarda kalmayı umuyordu.

Hükümet değişikliğine rağmen, Fas'taki önemli kararlar halen Kral tarafından veriliyor.

Arap dünyasının en uzun süredir hizmet veren hanedanının başı, önümüzdeki yıllarda siyasi partilerin imzalaması beklenen “yeni nesil reformlar ve projeler” içeren “yeni bir kalkınma modeli” için bir tüzük ilan etti.

Planın ana hedefleri arasında Fas'ın servet açığını azaltmak ve 2035 yılına kadar kişi başına düşen ekonomik çıktıyı ikiye katlamak yer alıyor.
Kaynak: The Guardian

: